Radikális megoldásra kényszerült Izrael
Az izraeli hadsereg szigorította a nehézfegyverek használatának engedélyezési folyamatát, miközben az ország fegyverellátása egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe. A döntés hátterében a csökkenő lőszerkészletek és a nemzetközi fegyverembargók állnak – írta a Haaretz.
Az izraeli védelmi erők új irányelve szerint a nehézfegyverek, például aknavetők és tarackok bevetéséről már csak magasabb rangú tisztek dönthetnek. A korábbi gyakorlattal ellentétben most már dandárparancsnoki beosztás, (azaz Izrael esetében minimum alezredesi rendfokozat) szükséges az engedélyezéshez. A szabályozás nem érinti a légvédelmi rendszereket és a közvetlen tűz alatt álló egységeket.
A hadsereg forrásai szerint az intézkedés célja, hogy a felsőbb parancsnokság hatékonyabban tudja rangsorolni a fegyverek használatát a stratégiai céloknak megfelelően. Az új rendszer bevezetését a lőszerkészletek jelenlegi állapota tette szükségessé.
Mindeközben több nyugati ország, köztük Nagy-Britannia, Németország és Kanada is korlátozásokat vezetett be az Izraelbe irányuló fegyverexportra (bár ezek közül csak a német számít érdeminek, Izrael fegyverimportjának majdnem 30%-át Berlin adja). Ez aggodalmat keltett az izraeli biztonsági tisztviselők körében, különösen annak fényében, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök elhalasztotta Joáv Gallant védelmi miniszter tervezett washingtoni útját.
A védelmi tárca általánosságban aggódik Izrael fegyverellátása miatt
– nyilatkozta egy magas rangú tisztviselő az ellenzéki lapnak. Gallant útjának célja többek között az lett volna, hogy tárgyaljon az amerikai féllel Izrael fegyverkezési igényeiről és az országba irányuló fegyverszállításokról.
A látogatás elhalasztása diplomáciai feszültségeket okoz. Netanjahu ragaszkodott hozzá, hogy előbb ő beszéljen Joe Biden amerikai elnökkel, majd Gallant Washingtonba utazna. A miniszterelnök múlt héten valóban egyeztetett Bidennel és Kamala Harris alelnökkel, többek között az Irán elleni esetleges támadásról.
Az Egyesült Államok vezető tisztségviselői az utóbbi időben bírálták Izrael magatartását egy lehetséges Irán elleni akcióval kapcsolatban. Gallant tervezett látogatásának egyik célja éppen a feszültségek enyhítése lett volna, miközben a libanoni és gázai konfliktus elhúzódása miatt Izrael fegyverigénye továbbra is jelentős.
portfolio.hu