A német állampolgárságot megszerző külföldiek száma 2023-ban rekordot ért el a szövetségi statisztikai hivatal által közzétett adatok szerint – számolt be róla az AP hírügynökség.
Az új állampolgárok 56 százalékát a Szíriából, Törökországból, Irakból, Romániából és Afganisztánból származó emberek tették ki.
Közülük is a legnagyobb csoportot a szíriai állampolgárok alkották (75 500 fő). Ők átlagosan nyolc évet tartózkodtak az országban, és 64 százalékuk férfi, az átlagos életkoruk pedig 24,5 év volt.
A második legnagyobb csoportot a török és az iraki állampolgárok alkották, mindkét csoportból 10 700-an szereztek német állampolgárságot. Az iraki állampolgárok honosításainak száma 57 százalékkal nőtt, míg a török állampolgároké mintegy negyedével csökkent.
A román állampolgárságú honosított állampolgárok száma nyolc százalékkal 7600-ra, az afgánoké pedig 55 százalékkal 6500-ra emelkedett.
Az újonnan honosított német állampolgárok csoportja átlagosan 29,3 éves volt, jóval fiatalabb, mint az őshonos német lakosság, amely a kormány szerint átlagosan 44,6 éves.
A statisztikai adatok szerinta Németországban élők mintegy 14 százaléka nem rendelkezik német útlevéllel, ez körülbelül 12 millió embert jelent.
Ebből körülbelül 5,3 millióan legalább tíz éve élnek Németországban.
Emiatt a kormány úgy döntött, „korszerűsíti” állampolgársági törvényeit, hogy ezzel próbálja kezelni a helyzetet. Tavaly januárban olyan reformokat fogadott el honosítási politikájában, amelyekkel elérhetőbbé tette a bevándorlók számára az állampolgárságot, hogy ezzel Németországot vonzóbb célországgá tegye „a szakképzett munkaerő számára”.
A bevándorlási törvény egyik legfontosabb változása a többes állampolgárság engedélyezése.
A német honosításért folyamodóknak többé nem kell lemondaniuk korábbi állampolgárságukról.
Emellett a honosítási folyamatot is felgyorsították. A bevándorlók immár öt év után honosíthatók, ami a korábbi nyolcéves követelményhez képest csökkentést jelent. Az új bevándorlási törvény még tovább gyorsítja az állampolgárság megszerzését azok számára, akik magas szinten beilleszkedtek a német társadalomba. Ők mindössze három év után jogosultak lesznek a honosításra.
Akik az úgynevezett vendégmunkás generációhoz – főként a második világháborút követően érkezők – tartoznak, azok számára szintén könnyebbé válik az állampolgárság megszerzése. Az ebbe a csoportba tartozó bevándorlók, amennyiben bizonyítják a német nyelvtudásukat, jogosultak lesznek a honosításra, állampolgársági vizsga nélkül. A kormány érvelése szerint ezzel a vendégmunkások szerepét akarják elismerni, amelyet Németország fejlődésében játszottak.
MANDINER