Site icon Mai Világ

Romániában vásárlási utalvánnyal ösztönzik oltásra az embereket

Hirdetés

Meg kell hagyni, Radu Mihaiu, Bukarest 2. kerületének polgármestere kiválóan ismeri a román néplelket: eddig briliánsan működik a húzása, amellyel a kerület lakóinak oltakozási hajlandóságát próbálja felturbózni. A polgármester kedden bejelentette: aki beoltatja magát koronavírus ellen a kerület Obor nevű piacán kialakított oltóponton, az kap egy utalványt, amelyet a román vásárok és kerti grillezések elengedhetetlen kellékére, miccsre válthat be – írja a Főtér.

A mititei (más néven mics, jelentése „picikék”) a román konyha jellegzetes étele. Marha-, sertés- és birkahús keverékéből fokhagymával és fekete borssal fűszerezett, kb. 10 centiméter hosszú rudakat készítenek, amelyet grillen sütnek meg. Általában mustárral és muzsdéjjal fogyasztják. A hagyományos recept szerint használt szódabikarbóna adalék nélkül a miccshús inkább a magyar fasírthoz hasonlítana.

Érdekesség ezzel az étellel kapcsolatosan, hogy a mititei román specialitássá válása előtt, megközelítőleg 400 évvel ezelőtt török közvetítéssel érkezett az országba.

Az oltási kedv igencsak alábbhagyott az utóbbi hónapokban Romániában, így valamit ki kellett találni, hogy rásózzák a népre a raktáron maradt vakcinákat. Ekkor jött a “sör és virsli” elvén alapuló ötlet Bukarest 2. kerületének polgármesterétől. A december elsejei tapasztalatokból kiindulva a románokat akkor lehet a legjobban megmozgatni, ha ingyen ételt kapnak.

És működött a recept: hétvégén, az Oltásért miccset akció kezdete előtt néhány órával már méteres sorokban álltak az emberek a Pfizer és a Johnson & Johnson vakcinákért.

Hirdetés

A beszámolók szerint kilenc órakor, egy órával az oltópont nyitását követően már több tucatnyian oltatták be magukat, hogy megkaphassák az utalványt, amiért három miccs, két zsömle és egy palack mentes víz jár.

Egy kis miccs úgy megdobta az oltakozási kedvet a románok körében, hogy senkiben nem fogalmazódott meg a kérdés, mégis mi értelme az egésznek, mikor a járvány kezdete óta az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) most először sorolta zöld zónába Romániát az európai járványügyi térképen.

A zöld zónába azon régiók kerülnek, ahol az előző 14 napban 25-nél kevesebb a 100 000 főre eső fertőzöttek száma, a tesztek pozitivitási rátája pedig kisebb, mint 4 százalék.

Mellesleg Magyarország, ahol a romániai kétszerese a lakosság átoltottsága, sárga színnel szerepel a térképen.

Forrás: elemi.hu

Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version