Site icon Mai Világ

Felfoghatatlanul rossz ajánlatot rakott le Zelenszkij asztalára Donald Trump

Hirdetés

Pár napja kiszivárogtak az amerikai sajtóba az amerikai-ukrán nyersanyag-megállapodás részletei, az ukrán Euromaidan Press részletesen végig ment Donald Trump amerikai elnök ajánlatán és arra a konklúzióra jutottak, hogy a megállapodás jelen formájában egyszerűen elfogadhatatlan.

A lap arra jut, hogy első ránézésre úgy tűnik a megállapodás, mint egy szoros amerikai-ukrán gazdasági partnerség, valójában azonban nincs erről szó.

Az EP szerint minden döntés amerikai kezekbe koncentrálódik, Ukrajna pedig szinte semmit nem kap cserébe.

A megállapodás lényege, hogy Ukrajna és az USA létrehoznak egy közös befektetési alapot, melynek egy öttagú testület áll majd az élén – az alapot három amerikai és két ukrán vezeti. Ez az alap befektetéseket tesz majd Ukrajna nyersanyag-lelőhelyeinek kitermelésébe, illetve dönt majd a nyersanyaghozam bevételeinek elosztásáról, újrabefektetéséről is – ennek pontos menetrendjéről az említett testület dönt.

Mivel a többségi döntéshozatal amerikai kézben van, végeredményében minden egyes döntésben az USA akarata érvényesül majd: bármilyen felvetést implementálni tudnak, illetve meg tudják vétózni az ukrán testületi tagok összes döntését.

Hirdetés

Mindemellett a nyersanyag-megállapodás előírja, hogy Ukrajnának az új nyersanyag-projektek bevételeinek 50%-át el kell helyezniük ebben az alapban, Amerika pedig minden évben kapna belőle 4% hozamot, fizetségként azért a támogatásért cserébe, melyet az Egyesült Államok (többnyire a Biden-éra alatt) Ukrajnának adott. Ha az EP jól értelmezi a dolgokat, a 4% nem az alapban elhelyezett vagyonra vetített összeg lenne; a számítási alapot az USA Ukrajnának nyújtott támogatása jelentené, vagyis függetlenül attól, hogy mi történik, Ukrajnának az idők végezetéig kb. 7 milliárd dollárt minden évben ki kellene fizetnie az USA-nak a 2022 és 2025 között nyújtott segítségért cserébe.

Mindemellett az USA nem ad semmilyen biztonsági garanciát Ukrajnának a megállapodás aláírásáért cserébe, az apróbetűs részek csak arról szólnak, hogy az USA milyen módon irányíthatja, döntheti el, hogy pontosan kinek, milyen módon lehet eladni az Ukrajnából kitermelt nyersanyagokat. A vitás ügyekről pedig amerikai bíróságok döntenének.

Az EP elemzése szerint ez a megállapodás összességében

  1. kiszervezné az ukrán állam egyik elsődleges funkcióját, az állami bevételek és beruházások kezelését külföldi kézbe,
  2. ez nem csupán az állam szervezését, hanem az egyéb szervezetekkel való együttműködést (pl. IMF) is megnehezíti,
  3. az ukrán döntéshozók hatáskörét teljesen alárendeli az USA döntéshozóinak,
  4. olyan, jelentős pénzügyi terhet rak Ukrajna nyakába, amely nem is létezett eddig, hiszen Ukrajna segélyként kapta az USA támogatását, nem pedig kölcsönként,
  5. kizárja a nemzetközi jogi szereplők felügyeletét a mechanizmusból és teljes mértékben amerikai kézbe teszi a jogi ügyek menedzselését.

Mindemellett nincs lehetőség az egyezség újratárgyalására sem: ha Zelenszkij egyszer aláírja a megállapodást, Ukrajna generációkon átívelően elkötelezi magát egy ilyen, előnytelen egyezmény mellett.

Az EP szerint ráadásul hasonló „együttműködési” modelleket más országokra is rákényszeríthet az USA, ha Kijev ezt elfogadja.

Hirdetés

A lap végeredményében azt javasolja az ukrán vezetőknek, hogy semmiképpen ne fogadják el ezt az „együttműködési” keretrendszert; célszerű lenne inkább olyan módon befektetési partnereket találni, mellyel szavatolják Ukrajna biztonságát és gazdasági függetlenségét is. Ebben az EU partner lehet, nem véletlen, hogy ki akarják az egységes blokkot zárni az amerikaiak az együttműködésből.

Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyszer már majdnem aláírta az együttműködést, az elmúlt napokban arról beszélt Donald Trump amerikai elnök, hogy szerinte ki akar hátrálni az ukrán vezető a dealből.

Forrás: Portfolio

Hirdetés
loading...
Exit mobile version