Saját civiljei életébe kerül Ukrajna húzása
A Human Rights Watch nevű jogvédő szervezet kedden ismételten felszólította Ukrajnát, hogy vizsgálja ki a szervezet által hangoztatott vádakat.
A jogvédők állítják, az ukrán hadsereg több ezer, rakétával kilőtt gyalogsági aknát használt a keleti Izjum városában és környékén, amikor az orosz erők megszállták a területet – írta meg a Reuters a portfolio.hu szerint.
A Human Rights Watch közleményében megjegyezte, hogy mostani megjegyzései korántsem egyoldalúak: tavaly három jelentést is kiadott, amelyekben azzal vádolta az orosz erőket, hogy Ukrajna több területén is gyalogsági aknákat vetnek be.
ÚGY TŰNIK AZONBAN, HOGY AZ UKRÁN ERŐK IS JELENTŐS MENNYISÉGŰ TAPOSÓAKNÁKAT SZÓRTAK SZÉT IZJUM KÖRNYÉKÉN, AMI TOVÁBBRA IS CIVIL ÁLDOZATOKAT OKOZ ÉS FOLYAMATOS KOCKÁZATOT JELENT– mondta Steve Goose, a Human Rights Watch munkatársa.
AZ OROSZ ERŐK TÖBBSZÖR HASZNÁLTAK GYALOGSÁGI AKNÁKAT ÉS KÖVETTEK EL ATROCITÁSOKAT SZERTE AZ ORSZÁGBAN, DE EZ NEM INDOKOLJA, HOGY UKRAJNA HASZNÁLJA EZEKET A TILTOTT FEGYVEREKET– tette hozzá.
A Human Rights Watch szerint a gyalogsági aknák használata a nemzetközi humanitárius jogot is sérti, mivel az eszközök nem tudnak különbséget tenni a civilek és a harcosok között. Ukrajna korábban aláírta a gyalogsági aknák alkalmazásának, felhalmozásának, gyártásának és átadásának tilalmáról és megsemmisítéséről szóló 1997. évi egyezményt, míg Oroszország nem.
Moszkva korábban tagadta, hogy civileket célozna vagy háborús bűnöket követne el.
A New York-i székhelyű érdekvédelmi csoport most kiadott közleményében jelezte, hogy szeptember 19. és október 9. között kutatást végzett az ukrajnai Izjumban és környékén. A kutatás során több, mint 100 emberrel készítettek interjút, köztük az aknák használatának szemtanúival, áldozatokkal, elsősegélynyújtókkal, orvosokkal és ukrán aknamentesítőkkel.
A Human Rights Watch kilenc különböző területen dokumentálta taposóaknák használatát Izjum városában és környékén, és 11 civil áldozatot igazolt ezen aknák miatt. A kilenc terület mindegyike közel volt ahhoz, ahol az orosz katonai erők akkoriban állomásoztak, ami arra utal, hogy ők voltak a célpont– közölte a szervezet kedden.