A felmérések előrejelzéseit túlszárnyaló győzelmet aratott a jobboldali Liga az EP-választásokon. A belügyminiszter reagált a koalíciószakadással kapcsolatos vélekedésekre, és szövetségeseiről is beszélt. Szomráky Béla Olaszország-szakértő szerint Salvini megfordította az olasz erőviszonyokat, és meg fogja tudni valósítani a céljait az EP-ben.
A Matteo Salvini belügyminiszter vezette párt a voksok 34,3 százalékát szerezte meg – a Liga történetében ez volt az eddigi legjobb eredmény. A tömörülés a tavalyi parlamenti választásokon 17,4 százalékot kapott.
A másik kormánypártra, az Öt Csillag Mozgalomra (M5S) a szavazók mindössze 17,1 százaléka, míg az ellenzéki balközép Demokrata Pártra 22,7 százaléka voksolt. Az Öt Csillag Mozgalmat a 2018-as parlamenti választásokon még a választók 32 százaléka támogatta.
Hihetetlen siker, hogy a Liga Olaszország első pártjává vált, mikor öt évvel korábban még a haláláról beszéltek – örvendezett Salvini egy éjszakai sajtótájékoztatón a párt milánói központjában.
„A szavazásnak köszönhetően megpróbálhatjuk megváltoztatni Európát” – mondta a pártvezető a La7 olasz tévécsatornának. Salvini azt ígérte, hogy a többi között franciaországi és magyar kollégáival együttműködve igyekszik gátat szabni az Európai Unió hatalmának.A belügyminiszter aláhúzta, hogy a Liga győzelme nem lesz hatással az olasz belpolitikára. Szakértők azt pedzegették, hogy a párt egy jó szereplést követően esetleg felmondhatja vitáktól terhes koalícióját az Öt Csillag Mozgalommal. Salvini ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövőben határozottabban fogja érvényesíteni érdekeit a Liga számára fontos ügyekben.
Érdekes választás volt, mert talán az utóbbi időkben először igazolta vissza, hogy aki esélyes, valóban győzni tud. Salvini tarolt, maga mögé utasította az egész olasz mezőnyt – értékelt az InfoRádióban Szomráky Béla, Olaszország-szakértő. A tavaly márciusi országgyűlési választásokon az Öt Csillag Mozgalom, amellyel koalícióban kormányoznak, megfelezte a szavazatait, Salvini viszont megduplázta, vagyis a belügyminiszter megfordította az erőviszonyokat – emlékeztetett.
A Liga által megszerzett 34 százalékot egyes elemzők jónak, mások kevésnek értékelik. Szomráky Béla szerint Olaszországban nem példa nélküli egy ilyen eredmény az EP-választásokon, és úgy vélte, ez jó eredmény, mert alig van példa politikai választásokon arra, hogy valaki 40 százalék fölé menjen.
Salvininak nagy befolyása lesz az Európai Parlamentben, és a célját, ha apránként is, de meg fogja tudni valósítani – vázolta a várható folyamatokat az Olaszország-szakértő. Indoklásul rámutatott: az olaszok alapító tagok, egy nagy országról van szó, a britek kiválása után az iparilag-gazdaságilag 3. legfontosabb ország.
„Salvininak az a célja, hogy a szerinte meghaladott, mondhatni könyvelők által összeütött európa uniós gazdasági paramétereket végre eltöröljék a föld színéről.Ezek a megszorítások, bilincsek és korlátok csak rosszat tettek Olaszországnak, de Európának is. Úgy vélem, jobbról és balról is – ahogy ő szokott fogalmazni, fentről és lentről is – komoly támogatást fog kapni. Várhatóan a migrációs politkában is erőteljesen fogja hallatni a hangját” – zárta elemzését Szomráky Béla.
Olaszországban további két párt képviselői jutottak be az Európai Parlamentbe: Silvio Berlusconi Hajrá Olaszország (FI) pártja 8,8 százalékot, míg a radikális jobboldali Olasz Testvérek (FdI) párt 6,5 százalékot kapott.
Az olasz európai parlamenti választásokon 51 millió szavazó járulhatott urnákhoz vasárnap. A részvételi arány – a külföldön leadott szavazatokat nem számítva – 56,1 százalékos volt, szemben az öt évvel ezelőtti 58,7 százalékkal.