Legfőbb ideje, hogy az EU felhagyjon az érzelmektől vezérelt ukrajnai politikájával, és a béke megteremtéséről kezdjen beszélni – javasolta Nicolas Sarkozy volt francia elnök.
A Le Journal du Dimanche című napilapnak adott szombati interjújában Sarkozy bírálta Brüsszelt az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban való részvétele miatt, amely kiterjedt a Moszkva elleni átfogó szankciókra, a Kijevnek történő fegyverszállításokra és a válság katonai megoldására való felhívásokra.
“AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG ELSŐSORBAN ADMINISZTRATÍV SZERV. RÁADÁSUL MÉG MINDIG NEM ÉRTEM, HOGY AZ EURÓPAI SZERZŐDÉSEK MELYIK CIKKELYE ALAPJÁN IGAZOLJA [A TESTÜLET ELNÖKE, URSULA] VON DER LEYEN A HATÁSKÖRÉT A FEGYVERBESZERZÉSEK ÉS A KÜLPOLITIKA TERÉN” – MONDTA.
“Az európaiak most csak azt hallják, hogy egyre több milliárd eurót költenek fegyverek vásárlására. Több fegyver, több haláleset, több háború” – tette hozzá a 67 éves politikus.
AZ EU POLITIKÁJÁT AZ UKRAJNAI KONFLIKTUSSAL KAPCSOLATBAN “ELSZÁMOLTATÁS, TÚLZÁSOKBA ESÉS, DÜH, FELSZÍNES REAKCIÓK” VEZÉRLIK, ÉS EMIATT “EGY VULKÁN PEREMÉN TÁNCOLUNK” – MONDTA SARKÖZY, AKI 2007 ÉS 2012 KÖZÖTT FRANCIAORSZÁG ELNÖKE VOLT.
Hozzátette: a blokk helyesen tette, hogy elítélte Oroszországot és szolidaritást vállalt Ukrajnával, de “higgadtságot” is kell tanúsítania, és azon kell dolgoznia, hogy megakadályozza a konfliktus eszkalálódását.
“LEGFŐBB IDEJE, HOGY KOMOLY KEZDEMÉNYEZÉSEKET TEGYÜNK, HOGY ELKEZDJÜNK BESZÉLNI A JÖVŐRŐL ÉS A BÉKÉRŐL”.
Sarközy bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is, amiért a hónap elején aláírta azt a rendeletet, amely hivatalosan “lehetetlenné” tette, hogy tárgyalásokat folytasson orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal.
Egy ilyen álláspont felért azzal, hogy “rendszerváltást követel Moszkvában” – mutatott rá a veterán politikus.
“Ezt veszélyes ugrásnak tartom az ismeretlenbe, bár érthető, hogy az ukrán elnöknek nehéz Putyinnal tárgyalnia” – mondta.
Moszkva, amely az elmúlt hónapokban többször is tárgyalóasztalhoz hívta Kijevet, azzal vádolta az ukrán felet, hogy aláássa a válság békés rendezésének minden lehetőségét. Emellett többször elítélte az Egyesült Államok, az EU, Nagy-Britannia és néhány más ország által Zelenszkij kormányának küldött fegyverszállításokat is, azzal érvelve, hogy ezek nem változtatnak a konfliktus kimenetelén, de meghosszabbítják a harcokat, és növelik az Oroszország és a NATO közötti közvetlen konfrontáció kockázatát.
Zelenszkij korábban meghatározta azokat az egyetlen kizárólagos feltételeket, amelyek mellett lehetségesek lennének a tárgyalások Oroszországgal: “Visszaadhatják a területünket, ha tárgyalásokat akarnak. Vissza kell vonulniuk a területünkről, és meg kell hagyniuk a földünket az 1991-ben nemzetközileg elismert határokon belül. És akkor majd megmondjuk, hogy milyen formában és kivel vagyunk hajlandóak tárgyalni”.
orosz hírek