Aggódnak az osztrákok: Schengen haldoklik, egész Európa csődöt mondhat
„Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös menekültválság során felhívta a figyelmet: ha kudarcot vall a megállapodás, akkor Európa mond csődöt”
Annál is inkább, mert lehetetlenné válik az áruk, szolgáltatások és személyek szabad áramlása. A négy szabadságjog közül csupán a tőke mozgása nem ütközik akadályba” – jelezte a Die Presse hasábjain Wolfgang Böhm külpolitikai szakértő.
Emlékzetett arra, hogy Németország hétfőtől lezárja a határait, ez a döntés pedig érinti az utazókat, az ingázókat és a kereskedelmet egyaránt.
A német Kereskedelmi Szövetség már most tiltakozik, mert torlódásokra és hosszas várakozásra számít a határokon.
A piac látja kárát a kormányok bizalmatlanságának
Böhm elemzésében ugyanakkor arra is rámutott, hogy nem egyedi lépésről van szó: az utóbbi 9 évben egyre több ország zárkózik be. A németek a döntést azzal indokolják, hogy sokan kérnek menedékjogot, amely biztonsági kérdéseket vet fel. Emellett bejátszik az „idegenellenes” AfD sikere a türingiai és a szászországi választáson.
A Die Presse cikkében idézte a gazdaságkutatással foglalkozó müncheni Ifo Intézet 8 évvel ezelőtti számítását is, mely szerint ha minden ország visszatér a Schengen előtti rendszerhez, az akár évi 85 milliárd euróval is visszavetheti Európában a gazdasági teljesítményt.
Csakhogy a kormányok nem bíznak egymásban, ezért kölcsönösen lehúzzák a rolót. Az sem számít, hogy ennek az egységes piac látja kárát”– vélekedett a szerző.
Wolfgang Böhm szerint az, hogy a tagországok mennyire gyanakodva tekintenek egymásra, főként akkor látszik, mikor közösen kellene megoldani a migrációs problémát. Felidézte, hogy nemrégiben ugyan megreformálták a menekültpolitikát, de egyre több állam mondja azt fel.
Magyarország és Szlovákia után immár idetartozik Hollandia is.
(Mandiner)