Olaf Scholz német kancellár a ZDF tévécsatornának adott interjújában azt mondta, hogy a nyugati országok nem vonják fel az Oroszországgal szembeni szankciókat anélkül, hogy megegyezésre jutnának Ukrajnával – írja az RT .
Szavait a TASS idézi.
„Kölcsönös megértés nélkül Ukrajnával nem fogjuk feloldani a szankciókat” – mondta Scholz.
Szerinte Oroszországnak „meg kellene állapodnia” Ukrajnával.
Vakvágányra futhatnak a német tervek is
Az orosz-ukrán válság óta nagyléptékű haderőfejlesztést jelentett be az addig óvatoskodóan viselkedő német kormány, ami az ország addigi védelmi politikájával való teljes szakítást vetítette előre. Ugyan akkor egy rövid ideig úgy tűnt valóban határozott lépésekre szánták el magukat, azóta újfent többízben fölmerült Németország tehetetlensége.
Egy frissebb tanulmány szerint nem érdemes túl nagy bizalmat fektetni Scholz kancellár biztonságpolitikai váltásába.
A több mint két hónapja tartó orosz ukrán háború hatására, Németország kormánya február 27-én a védelmi költségvetésének drasztikus emelését jelentette. Olaf Scholz német kancellár akkor azt mondta, hogy országa nemzeti össztermékének több mint két százalékát fogja az ország hadseregének fejlesztésére fordítani, azóta azonban úgy tűnik, ez közel sem jelent akkora előrelépést, mint amekkorának a bejelentés alapján tűnt.
Scholz kancellár februári bejelentésében három százalékos GDP ráfordításról, és egy 100 milliárd eurós (közel 38 ezermilliárd forint) elkülönített egyszeri alapról szólt, amelyből további fejlesztéseket és fenntartását is fedezhette volna a német hadsereg (Bundeswehr). Ezzel szemben azonban gyorsan kiderült, hogy a különalap (Sondervermögen) nem külön értendő, felhasználása beleszámít a költségvetésnövelésbe, de még ezzel együtt is küzdelmes lehet fenntartani az ígérteket.
Az SVKI tanulmánya által is hivatkozott Sipri (Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet) írásából az derül ki, hogy 2021-ben a német védelmi minisztérium 46,9 milliárd eurós finanszírozásban részesült. A két százalékos cél eléréséhez Németország katonai kiadásainak 2022-re 75,5 milliárd euróra, 2026-ra pedig 85,6 milliárd euróra kellene emelkedniük.
A felülvizsgált költségvetési tervezet szerint a védelmi minisztérium 2022-ben 50,3 milliárd eurós, majd 2026-ig minden évben 50,1 milliárd eurós büdzsével számolhat, ez azt jelenti, hogy idén 25,2 milliárd euróval, 2026ig pedig évente 35,5 milliárd eurós finanszírozási hiány lesz. A költségvetési rés betöméséhez valamivel több mint 150 milliárd euróra lenne szükség, azonban az erre elkülönítendő 100 milliárd már a 2025 közepére elfogyna, és egyelőre az se tiszta, hogy tényleg teljes mértékében a védelemre menne-e minden.