Scott Ritter: A világ közel került a ponthoz, ahonnan nincs visszaút
Az új hiperszonikus ballisztikus rakétarendszerrel az ukrán védelmi ipari létesítményre mért orosz csapás megmutatta a Nyugatnak, hogy a további eszkaláció politikája pusztító következményekkel jár – mondta Scott Ritter, az ENSZ korábbi fegyverellenőre.
Amerika Oroszországgal szembeni meggondolatlansága, valamint Moszkva válaszkészségének alábecsülése máris veszélyesen közel hozta a világot egy totális nukleáris háborúhoz – állította a volt amerikai tengerésztiszt a „Judging Freedom” című YouTube-műsorban, tudatta az Oroszhírek.
Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte, hogy az ország hadserege sikeresen eltalált egy ukrán célpontot az Oresnyik nevű új, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával. A csapás válasz volt arra, hogy Kijev a hét elején amerikai gyártmányú ATACMS és HIMARS rendszereket, valamint brit gyártmányú Storm Shadow rakétákat vetett be a nemzetközileg elismert orosz terület ellen – tette hozzá.
A rakétaindítás egyértelmű jelzés a Nyugat számára, hogy Moszkva nem blöffölt, amikor azt mondta, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei nem ússzák meg, hogy nyugati gyártású fegyverekkel segítsék Kijevet az Oroszország elleni csapásokban – érvelt Ritter.
„A rakéta, amelyet használtak, egy nukleáris célra alkalmas rendszer. Hagyományos robbanófejjel rendelkezett, de nukleáris célokra is használható volt. Putyin lényegében azt mondta, hogy ez a rakéta egész Európát le tudja fedni, és hogy a jövőben Ukrajna és a Nyugat minden akcióját tükrözni fogja; hogy bármilyen eszkalációra azonnal reagálni fog” – mondta Ritter.
Az ENSZ volt fegyverellenőrje „minőségi előrelépésnek” is nevezte a fejlesztést, amely egy teljesen új típusú fegyvert hozott a Moszkva és Kijev közötti konfliktusba.
Mindenki, aki azt hitte, hogy Oroszország blöfföl, most kapott egy figyelmeztetést, hogy nem így van – tette hozzá.
Az ukrajnai konfliktussal és Oroszországgal szembeni jelenlegi nyugati politika folytatása ilyen körülmények között veszélyes és felelőtlen lenne – véli Ritter.
„Nagyon-nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy elérjük azt a pontot, ahonnan nincs visszaút, ha nukleáris háborúról van szó” – figyelmeztetett.
Különösen az amerikai stratégiai parancsnokság (STRATCOM) szóvivőjének, Thomas Buchanan ellentengernagynak a megjegyzéseit kifogásolta, aki csütörtökön azt mondta, hogy Washington kész nukleáris csapást mérni, de csak „az USA számára leginkább elfogadható feltételekkel” tenné ezt.
Az ilyen kijelentések úgy hangzanak, mintha az Egyesült Államok kész lenne egy „megelőző csapásra” Oroszország ellen – mondta Ritter, hozzátéve, hogy Oroszország nukleáris képességeinek kiiktatása „az egyetlen módja annak, hogy egy csere működjön, amelyből ki lehet lépni”. Az ilyen retorika a volt ENSZ-fegyverellenőr szerint mindenképpen felbosszantja Moszkvát.
Joe Biden elnök „béna kacsa” kormánya talán fordulatot tett abban, hogy engedélyezte Kijevnek, hogy nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket használjon a vitathatatlan orosz területre irányuló csapásokhoz, hogy megnehezítse utódai életét, így akarják ugyanis elérni, hogy Donald Trump megválasztott elnök ne oldhassa meg a háborús helyzetet úgy, ahogyan azt tervezi – vélekedett Ritter.
Trump megfogadta, hogy hivatalba lépése után gyorsan véget vet az ukrajnai konfliktusnak. Az egyik lehetőség az lenne, hogy a beszámolók szerint arra kényszerítené Ukrajnát, hogy ejtse NATO-ambícióit, és egyezzen bele a konfliktus befagyasztásába. Moszkva ez utóbbit kizárta, ragaszkodva ahhoz, hogy a katonai művelet minden célját – beleértve Ukrajna demilitarizálását és nácimentesítését – teljesíteni kell.
Magyar Hírlap