A bajor Keresztényszociális Unió, azaz a CSU elnöke pénteken a Süddeutsche Zeitung című lapnak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy Angela Merkel német kancellár pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) miatt vált megosztottá az Európai Unió a menekültügyi szabályozás kérdésében.
Annegret Kramp-Karrenbauer CDU-s politikus párttársainak korábban írt egy levelet, melyben azt hangsúlyozta, hogy a CSU menekültügyi elképzeléseinek megvalósítása – a Németországba belépés megtagadása a menedékkérők bizonyos csoportjaitól – azzal fenyegetne, hogy tovább mélyül a megosztottság az EU-ban, és tovább gyengül a közösség.
Horst Seehofer szerint ez éppen fordítva van.
Nem a CSU, hanem a CDU okozta Európa megosztottságát a menekültekről hozott 2015-ös döntéssel”– fogalmazott a szövetségi belügyminiszter.
Annegret Kramp-Karrenbauer a CDU honlapján közölt levélben kiemelte, hogy a CDU a biztonság és az európai összetartás pártja. Mindig arra törekedett, hogy összehangolja ezt a két szempontot, annak ellenére is, hogy ez „gyakran nehéz és népszerűtlen” feladat – írta a főtitkár.
Horst Seehofer szerint ez a megjegyzés a CSU-nak címzett igazságtalan bírálat.
Kramp-Karrenbauer asszony úgy állít be minket, mintha bajor vidéki uraságok lennénk, akik nem értették meg Európa eszméjét” – mondta Seehofer.
A CDU és a CSU között a 2015-ös migránsválság kirobbanása óta van rossz viszony. Ennek egyik csúcspontja a határigazgatással kapcsolatos kérdések miatt van. Az akkor bevezetett gyakorlat szerint mindenki beléphet az országba, ha azt mondja, hogy menedéket kér, függetlenül attól, hogy vannak-e iratai, és nyilvántartásba vették-e már máshol menedékkérőként.
Horst Seehofer belügyminiszterként összeállított új menekültügyi reformcsomagjában, úgynevezett mestertervében az előzetesen ismertté vált részletek szerint az áll, hogy szakítani kell a tárca előző vezetője, a CDU-s Thomas de Maiziere által úgynevezett szóbeli utasításként elrendelt határigazgatási gyakorlattal.
Az új szabályt akkor kell alkalmazni, ha a menekültügyi rendszer keretében az országba érkezők száma eléri a CDU, a CSU és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) koalíciós szerződésében rögzített felső határt, az évi 220 ezer főt.
Merkel szerint ez nem jó megoldás, szerinte uniós megoldás kell az ügyben. A vita miatt végül el kellett halasztani a belügyminisztérium hónapok óta formálódó, 63 pontból álló reformtervének keddre tervezett bemutatóját.
Az MTI szerint ez azt jelenti, hogy a CSU hétfőtől szabad kezet ad Horst Seehofernek arra, hogy a kancellár egyetértése nélkül, miniszteri hatáskörében utasítsa a határigazgatásért felelős szövetségi rendőrséget a szigorítások bevezetésére.