Látványos a javulás, alig volt hajléktalan az aluljárókban, és sokfelé láttunk intézkedő rendőröket és takarítókat – adta hírül a ripost
Október 15. óta tilos közterületen „életvitelszerűen” élni. Hogy a rendeletet be lehessen tartani, fejlesztették a hajléktalanellátás rendszerét.
Javulni látszik a fővárosi hajléktalanhelyzet, az új, október 15-én bevezetett rendelet hatására, amely szerint nem lehet életvitelszerűen az utcán tartózkodni.
A Ripost budapesti körképet készített a helyzetről:
A belvárosi Nyugati pályaudvar és annak környékén eddig kéregető és hangoskodó hajléktalanokat kellett kerülgetniük az arra közlekedőknek, nemcsak a pályaudvar forgalmas aluljárójában, hanem annak épülete mellett is. Tegnap azonban csak járókelőket lehetett látni a csúcsidőben mindig tömött helyszínen. Hasonló a helyzet az Astorián és a Kálvin téren is az aluljáróban, ahol csak egyetlen hajléktalant találtunk. A Deák Ferenc tér aluljárójában pár fiatal hajléktalan hangoskodott, akik rendszeresen ott vannak, rájuk a járókelők is panaszkodnak a folytonos fesztiválhangulat miatt – ám „életvitelszerűen” letelepedőket nem láttunk, csak intézkedő rendőröket és takarítókat.
Hasonló a helyzet a Blaha Lujza téren, ahol a tér felszínén már csak a buszra várakozók álldogálnak, azonban az aluljáró szintjén még több hajléktalan is ücsörgött a kijáratok mellett – ám rendőröket és takarítókat is láttunk – írta meg a lap.
Átalakították a hajléktalanellátás rendszerét – 24 órában, a hét minden napján van hová menniük a fedél nélkülieknek, mert meghosszabbították a nappali melegedők és az éjjeli menedékhelyek nyitva tartását. Emellett létrehoztak egy olyan „első befogadóhelyet”, ahová 48 órára mindenkit be kell fogadni, függetlenül attól, milyen állapotban van, s majd onnan „adják tovább” a többi intézménybe, ha javítottak az állapotán. Budapesten a Máltai Szeretetszolgálat vállalta ezt, 40 férőhellyel, a XI. kerületi Rimaszombat utcában.