Szakértő: Polgárháborús hangulatot kelthet a Trump elleni hadjárat
Polgárháborús hangulatot kelthet, ha a demokraták tovább erőltetik az elnök elleni alkotmányos eljárást- legalábbis ezt állítja Csizmazia Gábor, az NKE Amerikai Tanulmányok Kutatóintézetének megbízott vezetője.
Ritka az amerikai történelemben az impeachment eljárás, és a mostaniból a jogi elem is hiányzik, mert a demokraták semmit nem tudnak bizonyítani – mondta a Magyar Hírlapnak Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerika Tanulmányok Kutatóintézetének megbízott intézetvezetője.
A szekértő szerint az egész folyamat fordítva is elsülhet, mert az amerikai választóknak elegük van a botrányokon csámcsogó politikából.
Elég kevés az esély arra, hogy végigmenjen a folyamat. Ez a negyedik alkalom, hogy az impeachment nek nekifutnak: Andrew Johnson, Richard Nixon és Bill Clinton esetében kezdtek ilyen eljárásba. Nixon lemondott, mielőtt lefolyt volna az impeachment , Clinton esetében pedig elakadt a szenátusnál. Andrew Johnson esetében egy hajszállal, de szintén leszavazta a szenátus. Az impeachment az Egyesült Államok eleve nem hosszú történetében nem gyakori – nyilatkozta Csizmazia Gábor.
Az újságírói kérdésre, miszerint mennyiben alkotmányjogi és mennyiben politikai kérdés ez az eljárás, Csizmadia elmondta:
Ez egy politikai folyamat, aminek van egy jogi eleme. Az amerikai alkotmány leírja, hogy az elnök elmozdítható hivatalából, hogyha hazaárulás, vesztegetés vagy egyéb bűncselekmény miatt elítélik. Ez azt jelenti, hogy lennie kellene egyfajta büntetőeljárásnak. Az alapító atyák nem mentek bele a részletekbe, hogy pontosan milyen konkrét esetekben lehet ezt megtenni, de a vesztegetést külön is említik. Azért érdekes, mert az ukránügy kapcsán ez felvetődött, de ha megnézzük a demokraták által az impeachment eljárásban beterjesztett vádpontokat, nincs köztük a vesztegetés. Ez egyszerűen azért van, mert nem tudják tárgyilagosan bizonyítani. Ehhez egyébként szándékot is kellene bizonyítani, azonban a Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetés szövegéből és meghallgatásokból azóta sem sikerült egyértelműen kimutatniuk, hogy Donald Trump meg akarta vesztegetni az ukrán elnököt. Az első változat az volt, hogy a katonai segélyt tartotta vissza, ami ha így lett volna, akkor egyértelműen vesztegetés és egyértelműen jogos alap az impeachment eljáráshoz, főleg, mert törvény írta elő a segély átadását. Ezt nem tudták bizonyítani. Utána bedobták azt, hogy személyes találkozóért cserébe kéri azt az elnök, hogy vizsgálja meg Joe Biden és fia ukrajnai ügyeit, de ezt sem sikerült bebizonyítani. Az egész egy politikai folyamat, és kellene lennie egy jogi elemnek is, de látszik, hogy ez hiányzik. Egy politikai közjátéknak lehetne nevezni. Amúgy is részben az, mert az impeachment-szavazások mindig jelzik az elnök népszerűségét is, mert sokszor a képviselők és a szenátorok úgy szavaznak, hogy figyelembe veszik azt is, hogy hatna a szavazatuk az újraválasztásuk esélyeire.
A szekértő úgy véli, ez abszolút a kampányról szól.
Papírforma szerint Joe Biden a legesélyesebb, hogy a demokraták elnökjelöltje legyen, de az eddigi teljesítményekből kiindulva elég gyenge a felhozatal. Abból a szempontból legalábbis biztosan, hogy melyikük tudná legyőzni Donald Trumpot a választáson. Nem tudni, melyikük tudna kiállni Trump karakán stílusa ellen. Valószínűleg nyitni akartak még egy frontot Trump ellen az impeachment tel. Ez egy veszélyes játék, mert vissza is üthet – tette hozzá Csizmadia Gábor.
A szakértő kiemelte: A demokraták építik azt a narratívát, hogy azért kell Trumpot leváltani, mert elcsalta a 2016-os választást is, el fogja csalni a 2020-ast is, ha hagyják. Al Green demokrata képviselő már 2017-ben bedobta az impeachment gondolatát, és már akkor erre hivatkozott. Akkor ez még nem volt uralkodó narratíva, de most már a Demokrata Párt sok politikusa mondja ezt, és a CNN televíziós csatornán is rendszeresen találkozni lehet vele. Ez kétélű fegyver, mert polgárháborús hangulat alakulhat ki, és saját szavazóik bizalmát is megingathatják a választásban és az intézményrendszerben. Egy folyamatot jelez az, hogy amikor a 2016-os kampányban Trump arról beszélt, hogy a választás előre le van játszva, és a „mélyállam”, az államigazgatásba beépült demokrata csoport Hillary Clintont segíti, majd kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy ha veszítene, elfogadná-e az eredményt, sok kritikát kapott republikánus és demokrata oldalról egyaránt, mondván, a választási eredményt nem lehet vitatni. Azóta fordult a kocka. A rengeteg szivárogtatás 2016 óta, a média viselkedése, az FBI néhány lépése mind-mind erősítették Trump akkori narratíváját. Azóta pedig a demokraták is hasonló állításokat fogalmaznak meg. Az impeachment is úgy indult egyébként, hogy volt egy belső vészharangkongató. Összességében Trump szavazói az egész ügyben valószínűleg az elnök állításainak beigazolását láthatják, ami miatt fordítva sülhet el a demokraták terve.
Forrás: Magyar Hírlap