A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) pozitívan értékeli a kisebbségek jogait szabályozó új ukrán törvény elfogadását, azonban a szervezet elnökségének ma kiadott nyilatkozata szerint a jogszabály “továbbra sem tesz eleget a Velencei Bizottság minden ajánlásának”, és nem állítja vissza a korábban meglévő kisebbségi jogokat.
A törvény egyes kitételei “előremutatónak tekintendők, mivel azok visszaállítják a magyar kisebbség korábban élvezett nyelvi jogainak egy részét”, amelyek főként az oktatás, nyomdai termékek előállítása és terjesztése, illetve a média területére vonatkoznak. A szervezet elnökségének nyilatkozata aláhúzza, hogy a jogszabály kimunkálásakor figyelembe vették a Velencei Bizottság ajánlásainak “egy részét, valamint konzultáltak a nemzetiségi szervezetekkel”. Fontos előrelépés, hogy az oktatási törvény 7. (nyelvi) cikkelyének vonatkozásában szavatolják a kisebbségek, köztük a magyarok anyanyelvi oktatáshoz való jogát. Az is pozitívum, hogy azok a gyermekek, akik a 2018-as tanév előtt kezdték meg magyar nyelvű iskolai tanulmányaikat, a középfokú oktatás befejezéséig változatlanul magyar nyelven tanulhatnak.
A KMKSZ elnöksége ugyanakkor sajnálattal állapítja meg, hogy az új törvény továbbra sem engedi meg a kisebbségi nyelvhasználatot a magasabb közigazgatási egységek (járás, megye) szintjén, a nyelvi jogok “települési szintű alkalmazása” pedig továbbra is “a többségi döntéshez kötött”. A nyilatkozat szerint a törvény a nyelvi jogok használatának lehetőségét a kisebbség “hagyományos letelepedettségének” fogalmához köti, amelynek szintjét 10 százalékban állapítja meg.
Így a szórványban élő kisebbségek gyakorlatilag semmilyen nyelvi jogokkal nem rendelkeznek, ami tovább gyorsítja az asszimiláció folyamatát
– áll a szervezet nyilatkozatában. A törvény nem rendelkezik a nemzeti szimbólumok szabad használatáról, valamint “a kisebbségi képviselet feltételeinek biztosításáról sem”.
A jogszabály több tétele diszkriminatív, illetve pusztán deklaratív jellegű, ami önkényes értelmezésre adhat módot
– áll a dokumentumban. Több fogalom értelmezése továbbra is tisztázatlan, ami további kérdéseket vet fel, elsősorban az anyanyelvi oktatásnak az “államnyelv melletti” érvényesítése kapcsán. A törvény továbbra sem tesz eleget a Velencei Bizottság minden ajánlásának, nem biztosítja a kisebbségek alkotmányban, illetve más nemzetközi dokumentumokban garantált jogait, és “nem állítja vissza a korábban meglévő kisebbségi jogok teljességét”. Abban bízva, hogy az új törvény “csak az első lépés a kárpátaljai magyarságot korábban megillető nemzetiségi jogok teljességének helyreállítása folyamatában, a KMKSZ hatályos programjának megfelelően továbbra is támogatja Ukrajna Európához történő felzárkózását”.
Kívánjuk, hogy Ukrajna legyen egy olyan európai, demokratikus jogállam, amelyben tiszteletben tartják az emberi és nemzetiségi jogokat– zárul a KMKSZ elnökségének nyilatkozata.
Forrás: MTI – PS