Site icon Mai Világ

Százezrek Rómában, végső búcsú Ferenc pápától

Hirdetés

Rómában szombat délelőtt tartják Ferenc pápa gyászmiséjét a Szent Péter téren, majd egy 5 kilométeres, méltóságteljes körmenet végén a Vatikántól távolabb eső Santa Maggiore-bazilikában helyezik végső nyugalomra a szentatyát, példátlanul egyszerű körülmények között, de több százezer ember és világpolitikai nagyságok jelenlétében.

Magyarországon is nemzeti gyásznapot hirdettek szombatra.

Szombat reggelre benépesült a Szent Péter tér Rómában, ahol húsvéthétfőn elhunyt katolikus egyházfő gyászszertartására gyűltek össze százezrek. A ceremóniát idejére példátlan intézkedéseket léptettek érvénybe, földön, vízen (Tevere, tenger), levegőben is vigyázták a sokaság és a világ minden tájáról érkezett politikai és nemzeti vezetőket, összesen 66 világi csúcsvezető érkezett Rómába, köztük Donald Trump amerikai elnök is – érdekesség, hogy utolsó hivatalos vendége épp amerikai volt, James David Vance amerikai alelnök személyében -, magyar részről Sulyok Tamás államfő és Orbán Viktor köztársasági elnök is.

A reggel 10 órakor kezdődött gyászszertartás még mindenkié volt „VIP-vendégekkel”, egyházi elöljárókkal és a néppel, a misét követően azonban, a végső nyughelyen a nyilvánosság és a „nagyvilág” már ki volt zárva, 40 hajléktalan, fogvatartottak és fogyatékkal élők voltak a koporsó elé várva a Santa Maria Maggiore-bazilikában egy szál virággal, a kamerákat a templom bejáratánál stoptábla várta.

A péntek este lezárt a hagyományoktól ellépően egyszerű fakoporsó 10 órakor indult el kifelé a Szent Péter-bazilikából a térre, benne a piros színű miseruhába öltöztetett pápai holttest. Mivel a téren állók kivetítőkön is követték az eseményeket, már a templomtéren belüli utat is tapsorkán övezte a hívek körében, akik kívül foglalhattak helyet. Útközben felcsendült az „Adj, Uram, örök nyugodalmat…” kezdetű gregorián ének. A koporsót a szentmise idejére az oltár előtti területen egy végtelenül szerény alátétre tették le, Ferenc pápa végakaratának megfelelően.

Hirdetés

A szentmisét a nála sokkal fiatalabbakat is megszégyenítő vitalitásával a már 91 esztendős Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja mondta, ő a legrégebb óta szolgáló bíboros a világegyházban, ezért volt övé ennek joga. Az első – egy civil hölgy által felolvasott – olvasmány az Apostolok Cselekedetei bibliai könyvből arról szólt: Isten nem személyválogató. A második olvasmány egy Szent Pál-levél felolvasása volt a feltámadással kapcsolatos reményről. Az evangélium Szent János könyvéből érkezett, az egyház megalapításáról szólt: Jézus Péter nevű tanítványára (apostolára) bízta, „legeltesd bárányaimat, legeltesd juhaimat”, majd megjövendölte halálának módját is.

Az olvasmányok és az evangélium után a szentbeszéd következett, amelyet Giovanni Battista Re mondott el.

„Szomorú szívvel, mégis a hit bizonyosságától támaszt nyerve hisszük, hogy az élet nem a halállal végződik, hanem vég nélkül az atyai házban” – fogalmazott. Hálával megköszönte a világi küldöttségek érkezését, amellyel kifejezik tiszteletüket Ferenc pápa szolgálata és élete, „gazdag pontifikátusa” iránt. Felidézte a húsvétvasárnapi eseményt, amely Ferenc pápa utolsó megjelenése volt a nyilvánosság előtt, és amely során egyszer, még utoljára a Szent Péter térre is lejött, áldást osztani az embereknek. Ezt követően az evangéliumi szavakat magyarázta a hívek számára: Jézus az első főpásztorra bízta a nagy küldetést, a szeretet szolgálatát. „Ferenc pápa úgy döntött, földi életének utolsó napjáig végigjárja az ajándékozásnak ezt az útját. Erővel és derűvel tette ezt, közel a nyájhoz, az Isten egyházához” – folytatta Re bíboros. Felidézte Ferenc pápa pápaság előtti működését is, névválasztásának karakterét, amellyel ösztönzést merített Assisi Szent Ferenc életéből.

„Erős személyisége rögvest nyomot hagyott az egyház kormányzásán. Arra vágyott, hogy közel legyen mindenkihez, kiemelt figyelmet szentelt a mellőzöttekre, kirekesztettekre. A nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt” – ecsetelte.

„Mélységesen érzékeny volt a kortárs világ drámai eseményeire. Az emberi szívhez azonnal elérő üzenetekkel ajándékozott bizalmat és bátorítást. Ehhez járult egy olyan viselkedésmód, amely azonnal reagált a mai kor jellegére. Missziós jelleggel terjesztette az evangélium örömét.”

Hirdetés

Infostart

Hirdetés
loading...
Exit mobile version