Tech

Szenzációs magyar felfedezés forgatta fel a tudományos világot

Hirdetés

Több magyar intézmény is résztvevője annak a nagy nemzetközi PHENIX projektnek, mely az ősrobbanás utáni pillanatok univerzumának jobb megismerését szolgálja.

A New York államban lévő RHIC,  az egyetlen olyan gyorsító a világon, ahol olyan atomütközéseket lehet tanulmányozni, melyekből több szempontból a korai univerzuméhoz hasonló állapotokra lehet rekonstruálni – írja az Index.

Az ősrobbanás utáni pillanatokban a világegyetemet kitöltő tökéletes kvarkfolyadék cseppjei laboratóriumi körülmények között is újraalkothatók – az erről szóló bizonyítékot magyar kutatók részvételével publikálták a Nature Physics-ben.

A mostani kísérletekben arra kerestek bizonyítékot, hogy a kisméretű atommagok nagyméretű arany atommaggal való ütközésénél olyan apró cseppek keletkeznek, melyekhez hasonlók alkották azt a tökéletes folyadékot, amely a korai univerzumban is jelen volt. Ez az ősleves (szakmai nevén kvark-gluon plazma).

Az ennek megfelelő apró cseppek létrejötte a mostani kísérletben azonban olyan nem várt jelenség, amely betekintést nyújthat a különleges anyag alapvető tulajdonságaiba.

Hirdetés

A tudósok azért tanulmányozzák ezt a kvarkokból és gluonokból (a protonok és a neutronok építőköveiből) álló forró levest, hogy „többet megtudjanak arról az alapvető kölcsönhatásról, amely a világunkat felépítő látható anyagot alkotó részecskéket összetartja”.

„Mindezek az eredmények arra utalnak, hogy a kis ütköző rendszerekben (ahol az egyik ütköző atommag csak egy vagy két protont tartalmaz) is nagyon érdekes fizikai folyamatok zajlanak, és egyre inkább ezek is a kutatások fókuszába kerülnek. Ezek segítségével még jobban megérthetjük, mi irányítja azt a tökéletes kvarkfolyadékot, amely a világegyetemet első milliomod másodpercében kitöltötte” – mondta Csanád Máté, az ELTE Atomfizikai Tanszékének docense, aki a PHENIX-Magyarország csoport (ELTE, MTA Wigner FK, Eszterházy Károly Egyetem, de a Debreceni Egyetem is tagja a PHENIX-nek) tudományos vezetője.

Hirdetés

A tudományos eredményről beszámoló teljes közlemény a magyar PHENIX együttműködés oldalán olvasható.

Forrás: Index/twitter

A kép illusztráció

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!