Annalena Baerbock német külügyminiszter “teljesen elfogadhatatlan” provokációnak minősítette Belgrád azon tervét, hogy szerb csapatok Koszovóba telepítését kezdeményezze, amiért Ana Brnabic miniszterelnök kettős mércével vádolta meg.
“A NEMZETKÖZI JOG ÉS A STABILITÁS SZEMPONTJÁBÓL MILYEN KRITÉRIUMOK ALAPJÁN DÖNTENEK ARRÓL, HOGY MELY [ENSZ BIZTONSÁGI TANÁCSÁNAK] HATÁROZATAIT KELL TISZTELETBEN TARTANI, ÉS MELYEKET KELL FIGYELMEN KÍVÜL HAGYNI? … AZ ABSZURDITÁS MEGDÖBBENTŐ SZINTJE” – TWEETELTE BRNABIC VASÁRNAP ESTE.
Brnabic megjegyezte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozata értelmében Szerbiának joga van bizonyos helyzetekben katonai és rendőri személyzetet küldeni Koszovóba, többek között abban az esetben, ha az ottani lakosság “békés és normális élete” veszélybe kerül.
A G7-ek külügyminisztereinek májusi találkozóján is hangsúlyozták a vonatkozó ENSZ BT-határozatok betartásának fontosságát “minden egyes probléma” kezelésében – mégis, amikor Szerbiáról van szó, Németország most “kifejezetten azt mondja, hogy az ENSZ BT 1244-es határozatát… figyelmen kívül kell hagyni” – mondta Brnabic.
Aleksandar Vučić elnök szombaton bejelentette, hogy Szerbia kérni fogja, hogy a tartomány szerb lakossága ellen albán vezetéssel indított erőszakos fellépés közepette haderejét Koszovóba vezényeljék, noha nem volt kétsége afelől, hogy a NATO elutasítja a kérést. Vasárnap Belgrád állítólag biztosítékot kapott a koszovói erők (KFOR) részéről, hogy nem fog “erőszakos lépéseket” tenni a tüntetőkkel szemben.
Baerbock provokatívnak nevezte Belgrád kijelentéseit, miközben dicsérte Pristinát, amiért állítólag mindent megtett a feszültségek enyhítése érdekében.
“SZERBIA LEGUTÓBBI RETORIKÁJA ÉPPEN AZ ELLENKEZŐJÉT TETTE. A SZERB ERŐK KOSZOVÓBA KÜLDÉSÉNEK JAVASLATA TELJESEN ELFOGADHATATLAN” – MONDTA A NÉMET MINISZTER.
A túlnyomórészt szerbek lakta Észak-Koszovóban a legutóbbi patthelyzetet egy volt helyi rendőrtiszt letartóztatása váltotta ki, akit azzal vádolnak, hogy megtámadott egy albán rendfenntartó járőrt. A hétvégén a tüntetők barikádokat emeltek, a belgrádi hatóságok pedig azzal vádolták az EU-t és más Koszovó-támogatókat (USA), hogy elhanyagolják a helyi szerbek sérelmeit, és csak akkor “figyelnek oda… amikor már a barikádokon vannak”.
Vučić felszólította az észak-koszovói szerbeket, hogy “legyenek nyugodtak és békések, és ne dőljenek be a provokációknak”, és különösen tartózkodjanak az EULEX és a KFOR, az EU és a NATO vezette, Koszovóban állomásozó missziók elleni agresszív lépéstől.
orosz hírek