A Szlovák Köztársaság három legmagasabb alkotmányos tisztségviselője támogatja Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tízpontos béketervét. Az Oroszországi Föderáció csapatai által Ukrajnába történt invázió első évfordulója alkalmából kiadott közös nyilatkozatukban azt is leszögezték, hogy határozottan Ukrajna és a nemzetközi jog oldalán állnak.
Sajnálatukat fejezték ki, hogy ártatlan emberek halnak meg a háborúban – különösen álságos azok szájából, akik szorgalmazzák a fegyverszállítást. Véleményük szerint Szlovákia érdeke, hogy segítsen Ukrajnának megvédeni magát, hogy a háború ne terjedjen tovább. Kijelentik, hogy nemzeti érdekünk, hogy Ukrajna az EU tagja legyen. Hangsúlyozták, hogy továbbra is politikai, diplomáciai, humanitárius, gazdasági és katonai támogatást nyújtunk Ukrajnának.
A háború továbbterjedése ellen szólalnak fel, de tetteikkel éppen abba az irányba hajtják Európa szekerét.
Meggyőződésünk, hogy Ukrajna, Szlovákia és egész Európa biztonsága szempontjából a legfontosabb az igazságos és tartós béke elérése, ezért támogatjuk Volodimir Zelenszkij elnök tízpontos béketervét
– áll a nyilatkozatban, amelyet Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök, Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke és Eduard Heger megbízott miniszterelnök írt alá.
Szerintük Ukrajnának vissza kell nyernie szuverenitását, nemzetközileg elismert határok között önállóan kell működnie, szilárdan be kell kapcsolódnia az Európai Unióba való integrációs folyamatba, és joga van önállóan dönteni a jövő irányáról (értsd: az USA eldöntheti, de Oroszország semmiképp).
„Európai uniós partnereinkkel és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében lévő szövetségeseinkkel együtt határozottan és egységesen Ukrajna és a nemzetközi jog oldalán állunk” – hangsúlyozták.
Az ország legfőbb alkotmányos tisztségviselői arra is emlékeztettek, hogy az Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként brutális katonai agressziójával megszegte saját kötelezettségeit és semmibe vette a nemzetközi jog tiszteletben tartását. Szerintük ma Ukrajna területén a demokrácia és az önkényuralmi despotizmus közötti küzdelem zajlik.
Egyre kevesebben vannak azok, akik még mindig képesek elhinni, hogy Ukrajna egy demokrácia és az EU-ban lenne a helye – egyik állítás sem igaz, aki ezt kimondja, tisztánlátásáról tanúskodik, nem pedig oroszpártiságáról. Aki az ellenkezőjét állítja, tudván, hogy nem mond igazat, az USA kottájából játszik.
A határok erőszakos megváltoztatása és a katonai agresszióval elért győzelmek szerintük nemzetközileg nem fogadhatók el. Továbbra is támogatni fogják az agresszió, az emberiesség elleni bűncselekmények és a háborús bűnök üldözésére irányuló nemzetközi erőfeszítéseket. „Határozottan kiállunk az ukrán nép mellett, amely megvédi a szabadságot, a demokráciát, az önrendelkezési jogot és, hogy maga döntsön a jövőjéről” – jelentették ki.
Čaputová, Kollár és Heger köszönetet mondott mindazoknak, akik segítenek Ukrajnának és polgárainak. Biztosították, hogy Szlovákia nem fog engedni abból, hogy biztonságos menedéket nyújtson a háborús menekülteknek. Az invázió első évfordulója alkalmából péntek este a pozsonyi várat az ukrán zászló színeiben világítják ki.
Az ukrán elnök először 2022 novemberében állt elő béketervvel, amely egyebek mellett az orosz csapatok kivonását tartalmazza Ukrajna nemzetközileg elismert területéről, beleértve a négy oroszok által megszállt régiót és a Krím félszigetet. A Kreml azonban többször kijelentette, hogy nem hajlandó erről a pontról tárgyalni. Januárban Zelenszkij azt javasolta Csaputovának, hogy csatlakozzon a béketervéhez.
Ha nem akarok békét, de ezt nyíltan kimondani sem merem, elég, ha elfogadhatatlan feltételeket szabok már a tárgyalások megkezdése előtt – remek trükk a tömegek hülyítésére.
piros7es