Az amerikai Képviselőház napirendre se veszi Joe Biden elnök kérését, mellyel újabb 24 milliárd dollárnyi támogatást akar adni Ukrajnának – jelentette ki Mike Johnson republikánus házelnök. Johnson azzal indokolja döntését, hogy az amerikai lakosság Donald Trumpot választott elnöknek, aki szerinte „megváltoztatja a háború dinamikáját” Ukrajnában.
– Ilyen kontextusban nem hozhatja meg Joe Biden a döntést Ukrajna további támogatásáról. Új elnökünk lesz, meg fogjuk várni, hogy az új vezető milyen irányt vesz fel a kérdésben – jelentette ki Mike Johnson.
Joe Biden a múlt héten kérte meg a Kongresszust, hogy hagyjanak jóvá egy 24 milliárd dolláros katonai segélycsomagot, melynek egy része az ukrán haderő felfegyverzésére, egy része az amerikai fegyverkészletek újratöltésére menne.
A hír hallatán sokan automatikusan pezsgőt bontanánk, mert ebből arra lehet következtetni, hogy a hivatalba azonnal meg fogja vonni a támogatást Ukrajnáról, és békét kényszerít a Zelenszkij-kurzusra. Trump megválasztása óta azonban a politikusnak és köreinek annyira kétértelműek a nyilatkozatai, hogy 2025. január 20-a után bármi megtörténhet.
Még az is, hogy tovább pénzelik Ukrajnát, csak a háttérhatalom előtt ők akarnak tetszelegni, hogy ők hoztak erről döntést. Bárhogy is lesz, az Európai Unió késznek mutatkozik arra, hogy erőn felül teljesítve tovább nyomja a pénzt, fegyvert és lőszer Kijevbe.
Pawel Karbownik lengyel pénzügyminiszter-helyettes ugyanis kijelentette: az Európai Unió kész kompenzálni, ha az Egyesült Államok kilép a G7-ek Ukrajnának nyújtott 50 milliárd dolláros többoldalú hitelmegállapodásából – közölte az Index.hu a The Kyiv Independent tudósítása alapján. A kölcsönt – amelyről a G7-országok októberben állapodtak meg – úgy tervezték, hogy a nyugati ellenőrzés alatt álló, több mint 300 milliárd dollárnyi befagyasztott orosz vagyon kamataiból fizetik vissza.
– Fennáll a veszélye, hogy Donald Trump kilép az 50 milliárd dolláros megállapodásból – figyelmeztetett Karbownik. A megállapodás értelmében az EU és az Egyesült Államok egyenként 20 milliárd dollárral járul hozzá a hitelhez, a fennmaradó részt pedig az Egyesült Királyság, Kanada és Japán finanszírozza.
Beszédes, hogy Antony Blinken leköszönő amerikai külügyminiszter kijelentette: Ukrajnának a következő hetekben meg kell kapnia a kölcsönt az Egyesült Államoktól és az EU-tól, mielőtt Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépne.
A fontos kérdések, hogy mit lép január 20. után az USA, és arra mit reagál az EU hamarosan eldőlnek!
bekezdesek.hu