Itthon

Teljes a káosz Márki-Zay körül – újabb csontváz dőlt ki a szekrényből

Hirdetés

Teljes a káosz az ellenzék oktatási programjában, amely egyelőre valójában egy 13 perces sajtótájékoztató, és még az sem derül ki belőle, mennyi lenne a tanárok heti kötelező óraszáma. Márki-Zay oktatási felelősének pedig még csak tanári diplomája sincs.

Tizenkét éve mást sem hallunk az ellenzéki térfél bekiabálóitól (egyes törzsi kultúrákban ezeket a szereplőket ballib politikusokként is emlegetik), mint hogy a politikai programok nélkülözhetetlenek. Így azoknak a politikai erőknek, melyek kormányra akarnak kerülni, igenis rendelkezniük kell mindenféle több száz oldalas, senki által el nem olvasott szakpolitikai programokkal. És nem, nem úgy, mint Karácsony Gergelynek fogakkal nyelvvizsgával, vagy mint Bangónénak diplomával.

Szóval megnéztük az egybesült ellenzék oktatási programját, pontosabban annak hiányát, egyelőre ugyanis egy 13 perces sajtótájékoztatóban merülnek ki a baloldal szakpolitikai elképzelései. Ami így elsőre legalább olyan karcsúnak tűnik, mint a Fekete-Győr András gondozásában megjelenő Bölcs és eredeti politikai gondolataim kötet.Ráadásul a sajtótájékoztató mindvégig a „21. század kihívásai”, „nyitott iskolák” és „kritikai gondolkodás” szellemi semmitmondásainak düledező fakerítése között botorkál.Olyan konkrétumokról azonban egyetlen szó sem esik, mint hogy milyen kötelező pedagógusi óraszámban gondolkozik az ellenzék.

Támpontként mondjuk itt van nekünk a jobbikos Lukács László György, aki Facebook-oldalára kiírta, hogy a sztrájkoló pedagógusokkal van, és egyetért követeléseikkel – ideértve a heti 24 órás kötelező óraszámot is. Ami kiindulásnak nem rossz, hiszen legalább elhangzik már egy 24-es óraszám. Igen ám, csakhogy Márki-Zay Péter tanácsadója, Király Júlia az ATV-ben január 24-én még arról beszélt, hogy egy tanár napi „öt órában olvasson, készüljön, 3 órában tanítson”. És bár annyira nem vagyunk jók matekból, mint a Feri, hogy még azt is tudjuk, a 11 a legnagyobb kétjegyű prímszám, majd amikor kijavítanak, hogy még csak véletlenül sem, akkor úgy csináljunk, mintha fejben éppen kiszámolnánk a helyes megfejtést.

Azt még a Bevezetés a Feri bukott matekjába kurzus elvégzése nélkül is könnyedén kiszámolhatjuk, hogy a napi 3 órás tanítással a pedagógusok óraszáma heti 15-re jön ki. Pontosabban csak jönne ki. A feltételes módot az teszi indokolttá, hogy a Momentum ugye megígérte a négynapos munkahetet is, így tehát könnyedén előfordulhat, hogy a végső szám a heti 12 óránál áll meg. Ez pedig a Lukács László György és a tüntető szakszervezetek által bemondott számnak éppen a fele.Szóval nem kockáztatunk nagyot, ha végkövetkeztetésként levonjuk, hogy az ellenzéknek láthatóan fogalma sincsen, valójában mekkora kötelező óraszámmal kellene tervezni. Páros héten ugyanis bemondanak egy heti 24 órás számot, míg a páratlanon annak éppen pont a felét – ami azért jócskán meghaladja a statisztikai hibahatárt.

Hirdetés

És a problématérképen akkor fel sem tüntettük, hogy Márki-Zay szakértői gárdájában az oktatásügyért az a momentumos Tóth Endre felel, aki – túl azon, hogy 1990-es születésű – még csak pedagógusi végzettséggel sem rendelkezik. Azaz soha életében nem tanított egyetlen percet sem. És nem ez az egyetlen gond Tóth tanulmányaival. A politikus ugyanis az előválasztás honlapjára feltöltött önéletrajzában még doktoranduszként hivatkozott önmagára, holott ekkor már tudnia kellett, hogy a harmadik passzív féléve miatt a hallgatói jogviszonya megszűnik.A már említett sajtótájékoztató tanúsága szerint pedig még egy előre megírt szöveg felolvasása is olyan komoly kihívás elé állítja, mintha Karácsonynak kellene a bulinegyedben útbaigazítania egy angol turistát.

Szóval szegény oktatás ügye már azzal nagyot nyerne, ha ez a szakértői brigád nemhogy négy évre, de 12-24 órára sem kerülne döntési pozícióba.

drot.info

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!