Európa

Tévedésből vettek őrizetbe egy szaúdi férfit Párizsban a Hasogdzsi-gyilkossággal kapcsolatban

Hirdetés

Tévedésből vettek őrizetbe a párizsi Roissy Charles-de-Gaulle repülőtéren egy szaúdi állampolgárságú férfit, akiről azt feltételezték, hogy tagja volt a Dzsamál Hasogdzsi kormánykritikus szaúd-arábiai újságírót kivégző kommandónak – közölte a párizsi ügyészség, hozzátéve, hogy a férfit szerdán szabadon engedték.

A 33 éves Khalid Alotaibit a reptéri határrendészet tartóztatta le, amikor fel akart szállni egy Rijádba tartó repülőjáratra. Az ügyészség szerint a férfi neve megegyezik a szaúdi királyi gárda egyik volt tagjának nevével, aki ellen nemzetközi körözés van érvényben.

A férfit a Törökország által 2018. november 5-én kiadott nemzetközi elfogató parancs alapján állították elő. Előzetes letartóztatásba került, de személyazonosságának megvizsgálásakor kiderült, hogy a körözés nem rá vonatkozik, ezért szabadon engedtük – derül ki az ügyészségi közleményből

A korábbi hírek arról szóltak, hogy letartóztattak egy szaúdi diplomatát Párizsban, mert a francia hatóságok azt gyanítják, hogy egyike a Dzsamál Hasogdzsi újságíró megölésében részt vevőknek.

A Dzsamál Hasogdzsi újságíró 2018-as meggyilkolásával vádolt kommandó egyik feltételezett tagját, a 33 éves Khalid Alotaibit a párizsi Charles-de-Gaulle reptéren tartóztatták le kedden. A határőrség egy Törökország által ellene kiadott, nemzetközi körözés alapján tartóztatta fel, amikor megpróbált felszállni egy, a szaúdi fővárosba, Rijádba tartó járatra – tudta meg az Euronews a francia rendőrségtől.

Hirdetés

Egy rendőrségi forrás szerint a férfi valós kilétét és papírjait még vizsgálják, a férfit az eljárás végéig előzetes letartóztatásban tartják.

Khalid Alotaibi a gyanú szerint tagja volt annak a kommandónak, akik Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán 2018-ban kivégezték a rendszerkritikus, szintén szaúdi állampolgár Hasogdzsit és „eltüntették a gyilkosságra utaló bizonyítékokat” – állítják brit és amerikai kormányzati dokumentumok, melyek az AFP birtokába jutottak.

A kommandó egyik tagja azóta életét vesztette, de a többiek még mindig szabadlábon vannak.

A szaúdiak eközben Alotaibi szabadon engedését kérik, azt állítva, hogy a férfinek semmi köze nincs a gyilkossághoz. A szaúdi nagykövet Párizsban kedd este azt mondta: a feltartóztatott férfinak „semmilyen kapcsolata nincs” a Hasogdzsi-gyilkossággal.

A franciaországi szaúdi nagykövetség pedig kommünikéjében azt írja: hamisak azok a sajtóban elterjedt információk, miszerint a férfinek köze volna az újságíró megöléséhez, így a diplomata „azonnali szabadon bocsátását” követelik, mondván: a valódi bűnösök felett a szaúdi igazságszolgáltatás már ítéletet hirdetett és az elkövetők jelenleg is büntetésüket töltik.

Hirdetés

Ha bebizonyosodik, hogy a férfi az, akinek gondolják, akkor a franciák kiadhatják Törökországnak. Ha a férfi visszautasítja ezt a lehetőséget, akkor meg kell várniuk, míg Törökország hivatalos kiadatási kérelmet ad be az ügyben, amire a francia bíróságnak néhány hete van válaszolni. Ez idő alatt a gyanúsított szabadon mozoghat, de folyamatos rendőrségi felügyelet alatt tartják. A törökök egyelőre nem nyilatkoztak az ügyben.

Az AP hírügynökségnek nyilatkozott a Riporterek Határok Nélkül civil szervezet igazgatója, Christophe Deloire, aki azt mondta, hogy már hosszú ideje követték Alotaibit a hatóságok.

Hirdetés
Hirdetés

„Néha a kormányok becsukják a szemüket és engednek futni olyan embereket, akiket másutt keres az igazságszolgáltatás. Elégedetten veszem tudomásul, hogy most nem ez történt. Volt egy letartóztatás, a rendőrség pedig ez alkalommal nem hunyt szemet.”

A feltételezett elkövető letartóztatása alig három nappal azután történt, hogy Emmanuel Macron francia elnök látogatást tett a szaúdi koronahercegnél, Mohamed bin Salmannál. Ez volt az első, magasrangú nyugati politikus részéről tett hivatalos látogatás a három évvel ezelőtti gyilkosság kipattanása óta – bár Macront több emberi jogi szervezet is bírálta az út és a találkozó miatt.

„Mindenről tabuk nélkül beszéltünk. És természetesen felmerült az emberi jogok kérdése is (..) és ebben a kérdésben közvetlenül is véleményt nyilvánítottunk” – jelentette be később a francia elnök, aki szerint a következő hónapokban kiderül, sikerül-e előrelépést elérni ezen a területen.

Mint Macron fogalmazott, „a Szaúd-Arábiával folytatott párbeszéd szükséges” az ország „gazdasági, demográfiai, történelmi és vallási súlya miatt.”

Hasogdzsi, aki maga is a szaúdi elit egyik tagja volt, az országból való elmenekülése után újságíróként működött, míg 2018-ban meg nem gyilkolták az isztambuli konzulátuson. A holtteste soha nem került elő. Az amerikai titkosszolgálatok szerint a szaúdi koronaherceg volt a gyilkosság „megrendelője” és jóváhagyója.

A szaúdiak eleinte tagadták, hogy közük volna a férfi meggyilkolásához, később aztán úgy nyilatkoztak, a bűntényt valóban szaúdi ügynökök hajtották végre, de a saját elhatározásukból, arra utasítást nem kaptak. A szaúdi bíróság a nyomozás szerint érintett öt szaúdi állampolgárt halálra ítélt, hármat pedig életfogytig tartó börtönre. A halálos ítéleteket azóta végrehajtották.

Forrás: euronews

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!