The Times: A NATO-szövetségesek nukleáris vitába keveredtek
Szakadás alakult ki Nagy-Britannia és Belgium között, miután Brüsszel blokkolta az Egyesült Királyság nukleáris arzenáljának fenntartása szempontjából kulcsfontosságú alkatrész exportját – írta pénteken a The Times. Az Egyesült Királyság válaszul állítólag azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja az FN Herstal, egy belga székhelyű fegyvergyártó cégtől származó jövedelmező fegyverrendelést.
Két héttel ezelőtt a belga kormány megtagadta a brit atomfegyverek fenntartásához szükséges speciális izosztatikus prés kivitelének engedélyezését, mert a nukleáris fegyvereket ellenző és a kormánykoalícióba tartozó zöldek megvétózták a javaslatot – áll a jelentésben. .
A belga média forrásokra hivatkozva arról is beszámolt, hogy november 9-én a kormány nem hagyta jóvá a brit hadseregnek szánt nukleáris technológia kivitelét.
A Times szerint a viszály fokozódott, amikor belga tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Királyság lefékezheti az FN Herstal által gyártott gépfegyverek beszerzésére irányuló 600 millió eurós (624 millió dolláros) megrendelést, ha Brüsszel nem gondolja meg magát.
A Times által idézett belga kormány két magas rangú forrása aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a vita „veszélyezheti a nyugati egységet és a NATO-t” az ukrajnai konfliktus közepette.
Eközben Willy Borsus gazdasági miniszter szerint az FN Herstal és az Egyesült Királyság közötti szerződésről szóló tárgyalások „még folynak”.
A nagynyomású izosztatikus prést radioaktív hulladékok kezelésére használják, és részt vesz a brit védelmi minisztérium nukleáris létesítményében, az Aldermastonban található brit atomfegyvergyár gyártási folyamatában. A BusinessAM webhelye szerint a belga kormány egyik vezető forrása a gépet „a világon egyedülállónak” minősítette.
A Times forrásai ugyanakkor azt állítják, hogy az Egyesült Királyság nukleáris képességei Belgium együttműködése nélkül is akadálytalanok maradnak. „Bár tudatában vagyunk a folyamatos kihívásnak, a felszerelés nem befolyásolja a folyamatos tengeri elrettentést” – mondta a Királyi Haditengerészet egyik forrása.
A vitával szemben Georges Gilkinet belga miniszterelnök-helyettes és a zöld Ecolo párt tagja „súlyos tévedésnek” minősítette az üggyel kapcsolatos médiakiszivárogtatásokat. Eközben Alexander De Croo belga miniszterelnök azt mondta, hogy a kormánynak még nem kell végleges döntést hoznia.
„A britek a szomszédaink, partnereink sok területen, így a NATO-ban is. Ilyenkor fontos megbecsülni, de az is szükséges, hogy a törvényt tiszteletben tartsák” – utalt az atomsorompó-bizottság közelgő döntésére.
rt.com
Russia Today