Kétszázezernél is többen tüntettek szombaton Münchenben a „szélsőjobboldal” térnyerése ellen, mellette több tüntetés zajlott Németország más városaiban, írja az AP. A müncheni Theresienwiese-re meghirdetett tüntetésen a német DPA hírügynökség szerint a vártnál jóval nagyobb tömeg jelent meg, a rendezvény szervezőinek becslése szerint 320 ezer ember is összegyűlhetett, a rendőrség szerint körülbelül kétszázezren vonulhattak utcára. A tüntetést a müncheni filmfesztivál, egyházak, futballklubok (a Bayern München és a TSV 1860 antifa brigádjai) is támogatták.
De stemming zit er goed in bij de anti-AfD demo in München.😂 pic.twitter.com/p3o3qhtHZZ
— Sietske Bergsma (@SBergsma) February 8, 2025
A rendőrség szerint a megmozdulás békésen zajlott.
Németországban hetek óta zajlanak tüntetések az ország jobbra tolódása ellen, egy hete Berlinben volt nagyobb tüntetés, itt 160 ezer ember vehetett részt a Campact kampányszövetség tüntetésén, ahol a résztvevők a Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) és az Alternatíva Németországért (AfD) együttműködése ellen tiltakoztak.
A német belpolitika mindössze néhány nap alatt állt a feje tetejére: sokáig úgy nézett ki, hogy a februári előrehozott választásokat gond nélkül megnyeri a kereszténydemokrata-keresztényszociális CDU-CSU pártszövetsége, ahol az élen álló Friedrich Merz jó tárgyalási pozícióból válogathat majd a koalíciós partnerek között. Merz annyira nyeregben érezte magát, hogy az akkor megalakuló, kisebbségi Scholz-kormánynak még a parlamenti együttműködést is felajánlotta.
A magukat demokratikusnak tartó pártok akkor abban egyeztek meg, hogy a parlamentben minden szavazás előtt egyeztetnek, nehogy valami az antidemokratikusnak tartott Alternatíva Németországért (AfD) szavazataival menjen át.
A január 22-i aschaffenburgi támadás azonban alaposan megmozgatta a belpolitikát, Merz felváltva volt kénytelen elhatárolódni az AfD-től, és együttműködni vele.
VH