Site icon Mai Világ

Trump különmegbízottat jelentett be az orosz-ukrán konfliktus lezárására

Hirdetés

Donald Trump megválasztott amerikai elnök bejelentette, hogy Keith Kellogg nyugalmazott hadseregtábornok lesz az ukrajnai és oroszországi különmegbízottja.

Trump a tervek szerint jövő év január 20-án teszi le a 47. amerikai elnöki esküt. Már több tucatnyi leendő tisztségviselő nevét jelentette be, akik közül néhányat előbb a szenátusnak kell jóváhagynia.

„Kezdettől fogva velem volt” – írta Trump szerdán a Truth Social platformján, amikor bejelentette Kellogg kinevezését. „Együtt, az erőn keresztül biztosítjuk a békét, és újra biztonságossá tesszük Amerikát és a világot!”.

Kellogg Trump első elnöki ciklusa (2017-2021) alatt a Nemzetbiztonsági Tanács kabinetfőnökeként dolgozott. Ő volt Mike Pence akkori alelnök egyik legfőbb tanácsadója és Trump megbízott nemzetbiztonsági tanácsadója, miután 2017 februárjában leváltották Michael Flynn tábornokot.

„Nem hiszem, hogy a harmadik világháború már elkezdődött, de a szakadék szélén állunk” – mondta Kellogg a Fox Newsnak a múlt héten, miután Joe Biden elnök engedélyezte a nagy hatótávolságú rakétacsapásokat Oroszország ellen. A konfliktust „a második világháború vége óta a legnagyobb szárazföldi háborúnak nevezte Európában”, ahol egyetlen szikra és „teljesen kicsúszhatnak a dolgok az irányítása alól”.

Hirdetés

Kellogg azonban nem bírálta a Fehér Házat a rakétákkal kapcsolatos döntés miatt, mondván, hogy ez „nagyobb befolyást” ad Trumpnak a januári tárgyalásokhoz.

Richard Grenell, az Egyesült Államok korábbi németországi nagykövete és Trump korábbi megbízott nemzeti hírszerzési igazgatója is jelölt volt a posztra.

A Reuters szerint Kellog és egy másik volt Trump-tanácsadó, Fred Fleitz közösen dolgozta ki azt az orosz-ukrán konfliktus lezárására vonatkozó javaslatot, amelyet JD Vance megválasztott alelnök egy szeptemberi interjúban vázolt fel.

A terv a jelenlegi konfrontációs vonal mentén befagyasztaná a konfliktust anélkül, hogy elismerné Oroszország szuverenitását az Ukrajna által követelt területek felett, miközben Kijev NATO-tagságának megfontolását egy későbbi időpontra halasztaná. Moszkvát a tárgyalóasztalhoz kényszerítenék azzal a fenyegetéssel, hogy az Egyesült Államok növeli a Kijevnek nyújtott támogatását, míg Ukrajna több amerikai fegyverre kapna ígéretet, ha beleegyezik a tárgyalásokba. Mind Oroszország, mind Ukrajna azonban elutasította a híresztelt javaslatot, mivel az szerintük nem járható út.

Kellogg az amerikai hadseregben szolgált, és az első öbölháború (1990-1991) alatt a 82. légideszant hadosztály vezérkari főnöke volt. Irak 2003-as illegális amerikai inváziója után a bagdadi megszálló amerikai hatóság operatív főnökévé nevezték ki.

Hirdetés

orosz hírek

Hirdetés
loading...
Exit mobile version