Site icon Mai Világ

Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot

Hirdetés
Az elmúlt napokban fájdalmasan egyértelművé vált a piacok számára, hogy Donald Trump amerikai elnök nem csak fenyegetésnek szánta a vámokat: bár tegnap 90 napos szünetet jelentett be, de jelen állás szerint gyakorlatilag az összes kereskedelmi partnerét valamilyen mértékű vámmal sújtja, a helyzet ráadásul kezd látványosan eldurvulni Kína és az USA között. A tőkepiacokon az egyik legérzékenyebb reakciót az olajnál láthattuk, ami nem csoda, hiszen itt rögtön egy kettős hatás érvényesült, a vámok nyomán fellépő globális recessziós félelmekkel párhuzamosan ugyanis az OPEC-hatalmak váratlan mértékű olajtermelés-növelésről döntöttek, a potenciális túlkínálatot és a visszaeső keresletet árazva pedig évek óta nem látott szintre zuhant az olajár.
Adódik a kérdés, hogy miért döntött az OPEC a termelés ilyen radikális növelése mellett egy olyan helyzetben, amikor amúgy is nagy zuhanásban van az olajár? Rossz időzítés volt, nem számoltak ezzel a forgatókönyvvel, vagy mindez egy nagyszabású terv része? Mutatjuk, mi lehet Donald Trump nagy mesterterve, ami végül az orosz-ukrán háború végére is pontot tehet.

Mélyrepülésben az olajár

Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései hatalmas hullámokat vetettek a világ tőkepiacain, a zuhanás elől nem menekült meg az olaj sem: a tegnapi markáns korrekció ellenére is a Brent jegyzése áprilisban már 15 százalékot zuhant, egy ponton a hordónkénti 55 dolláros szintre szakadt az árfolyam, ilyen mélyen utoljára 2021-ben volt a jegyzés.

Mire a nagy zuhanás?

Az olajpiacon jelenleg kettős hatás érvényesül:

Fontos megjegyezni, hogy az olaj, a gáz és a finomított termékek importja mentességet kapott Trump új vámjaitól, de az agresszív kereskedelmi politika inflációgerjesztő hatása nehezen megkérdőjelezhető, legalábbis most ez a fő narratíva az olajkereskedőknél.

Trump és a híres négy dimenziós sakkjátszma

Adódik a kérdés, hogy miért döntött az OPEC a termelés ilyen radikális növelése mellett egy olyan helyzetben, amikor amúgy is nagy zuhanásban van az olajár? Rossz időzítés volt, nem számoltak ezzel a forgatókönyvvel, vagy mindez egy nagyszabású terv része?

Hirdetés

Ha az utóbbi felé hajlunk és képzeletben felhelyezzük az összeesküvés-gyártó sisakunkat, akkor egy nagyon izgalmas konspirációt találunk, amit – elég hatásvadász módon – Donald Trump nagy mesterterveként aposztrofáltunk a címben. Na de miről is van szó?

Mielőtt belemennénk a kissé nyakatekert fejtegetésbe, érdemes megismerkedni a „4D-sakk” jelentésével. A 4 dimenziós sakk kifejezés a politikai diskurzusban azt hivatott alátámasztani, hogy Trump látszólag több lépéssel az ellenfelei előtt jár; míg egyesek káoszt látnak a módszereiben és azok következményeit károsnak ítélik meg, azok, akik érteni válik az amerikai elnök stratégiáját, úgy gondolják, hogy egy mélyebb sztori húzódik meg a háttérben, és a végén majd minden összeáll. Jelen pillanatban egyáltalán nem mondható biztosra, hogy egyrészt valóban egy 4D-s sakkjátszma zajlik-e a világpiacon, és ha igen, akkor ezt megnyerheti-e Trump. Ennek megítélését az olvasó fantáziájára és belátására bízzuk.

A rövid disclaimer után lássuk, hogy mi is lehet a mesterterv: Donald Trump „drill baby drill” politikájának célja, hogy felpörgesse a hazai szénhidrogén-termelést és a világ energiaexportőrévé tegye az Egyesült Államokat.

Két legyet üthet egy csapásra az ide vezető és éppen formálódó tervvel, miszerint:

Fontos adalék az olajkereslethez: egyáltalán nem új piacra tör be Trump, hiszen 2024-ben az Egyesült Államok 118 milliárd dollár értékben exportált nyers kőolajat, aminek a legfontosabb célországa Hollandia volt (23,6 milliárd dollár), de Spanyolország és Franciaország is felfér a toplistára.

Ami pedig a teljes képet illeti, már direkt módon is megjelent a „sakkjátszma” újabb lépése: Trump ugyanis szeretné kiegyenlíteni az USA kereskedelmi deficitjét Európával szemben, és a nemrég bejelentett

általános vámok feloldásáért cserébe azt követelte, hogy Európa 350 milliárd dollár értékben vásároljon amerikai energiaárukat.

Ez a szám a Portfolio által megkérdezett energetikai szakértők szerint – a jelenlegi helyzetben – óriási és irreális, hiszen az USA népszámlálási hivatala szerint az Európába irányuló amerikai LNG-export értéke 2024-ben csak kb. 13 milliárd dollár volt.

Hirdetés
Hirdetés

Ha az összes amerikai LNG-t Európa vásárolná meg a jelenlegi 36 eurós gázár mellett (TTF), akkor ennek az LNG-nek az értéke körülbelül 110 milliárd dollár lenne, és ha ehhez hozzáadjuk azt a kb. 4 millió hordó/nap európai nyersolajat, amelyet az EU JELENLEG importál az Egyesült Államokból, ez kb. 88 milliárd dollár értéket jelent. Az LNG-ből és a nyersolajból tehát még mindig csak” 198 milliárd dollár jön ki, ami jóval kevesebb, mint a Trump által az EU-tól követelt 350 milliárd dollár.

EZÉRT IS VOLT CSUPA NAGYBETŰ A „JELENLEGI”, AMIKOR AZ EURÓPÁBA ÉRKEZŐ AMERIKAI OLAJEXPORTOT JELLEMEZTÜK.

Hozzá kell tenni, hogy az EU eddig is meg akart már egyezni az USA-val, és már november óta azt hangoztatja, hogy hajlandó a magasabb amerikai energiahordozó-importra.

Éves szintű amerikai kőolaj-export alakulása régiók szerint, napi millió hordóban kifejezve. Forrás: U.S. Energy Information Administration (EIA)

Hogyan veszíthet Trump? Simán

Potenciális probléma a fent leírt, körmönfont mestertervvel: a vámpolitikából fakadó recessziós félelmek és extra OPEC-kínálat miatt bezuhant, és akár tartósan alacsonyan is maradhat az olajár.

A Goldman Sachs például arra figyelmeztetett, hogy a Brent ára szélsőséges körülmények között akár 40 dollár alá is zuhanhat hordónként, ahogy a kereskedelmi háború kiéleződik és a kínálat növekszik.

Márpedig

Utóbbi mellett a növekedési különbözet érve szól, eszerint a vámintézkedések legnagyobb kárvallottja az amerikai fogyasztók lesznek. A logika szerint míg az USA kereskedelmi partnerei megtehetik (elméletben), hogy az USA-n kívül mással kereskednek, addig az amerikai fogyasztóknak nincs ilyen választásuk; a magasabb árak miatt pedig csökken a reáljövedelmük, romlik a fogyasztási hajlandóságuk, ami az egész gazdasági teljesítményre hatással van. Eközben az USA költségvetési hiánya 7%, nincs tér érdemi fiskális lazításra, szemben az euróövezettel, vagy Kínával. Míg az USA-ban épp most kezdődött a ciklikus lassulás, addig Európa például a ciklikus gyorsulás küszöbén lehet. Az más kérdés, hogy mit tesz Európával a vámháború, de most még az egyes befektetők álláspontja, hogy relatíve az USA többet veszít.

portfolio

Hirdetés
loading...
Exit mobile version