Világ

Trump: „Nincs lehetőség késlekedésre!” – egyre nagyobb a baj az Egyesült Államokban

Hirdetés

Tavaly az Egyesült Államokban 47 000 öngyilkosság történt, ez ma már a tizedik haláleseti ok az ottani statisztikákban.

Legtöbb ember, aki önkezével vet véget az életének még mindig férfi, de ijesztő mértékben növekszik a nők által elkövetett esetek száma. William Dietz, a George Washington Egyetem szakértője szerint “az emberek egyre reménytelenebbek, ami kábítószer használathoz vezet, aminek gyakran öngyilkosságba a vége.” A gyilkos szer neve fentanil, amellyel Kína elárasztotta Amerika utcáit.

A kábítószer túladagolás már már járványszerű méreteket ölt az Egyesült Államokban. 2017-ben 70 000 véletlen túladagolásból fakadó haláleset történt, míg a szándékos túladagolás az öngyilkosságok tizedét tette ki. A túladagolásos esetek nagy részét az opioidok okozzák, amelyek mesterséges szerek. Lényegében laboratóriumban előállított ópium származékok. Legkülönfélébb fajtájuk van, amelyek többsége gyógyszer  formájában kapható.

Legismertebb a fentanil vagy fentanil szerű más készítmények, amely hatékony fájdalom csillapító, és olyan betegeknek adják, akiknek elviselhetetlen fájdalmuk van és más szer nem segít rajtuk. Például végstádiumba lévő rákos betegek szenvedését mérsékli.

A gyógyszerészek szerint a fentanil 500-szor erősebb szer, mint az ópiumból készített morfium. Az előállítása nagyon olcsó, és illegális laboratóriumokban gyártják, ami aztán az utcára kerül. Gyakran megöli a használóit, akik talán azt sem tudják, hogy mit szednek.  Az opioidok több embert öltek meg, mint a lőfegyverek, vagy az autóbelesetek.

Hirdetés

De az egész járvány még az illegális fentanil beáramlása előtt kezdődött a 90-es években. Akkor terjedt el a szintén gyógyszerként alkalmazott oxikodon használata, amely nagyon hatékony szer és gyorsan függőséget okoz.

Amerika utcáin a „hülye heroin” becenevet kapta, és a felhasználói hordákba tömörültek és elképesztő dolgokat műveltek.

E szer fogyasztói tértek át a fentanilra, amikor olcsón elkezdett beáramolni. Huntington nevű kisvárosban, amely Ohio és Virginia határán fekszik, történt meg az, hogy négy óra alatt 26-an haltak meg túladagolásban. A városban a mentők és a rendőrök bejelentették, hogy ezután figyelmen kívül hagyják a nem életveszélyes túladagolási segélyhívásokat, mivel nem rendelkeznek elég erőforrással.

Az öngyilkossági hullám elérte az hadsereget is, amely egyébként megtűri a harci drogok használatát.

Jelenleg odáig fajult a helyzet, hogy naponta átlagban 20 veterán vet véget önkezével az életének. És egyre gyakoribb, hogy a kiképzés, vagy bevetés alatt teszi valaki ugyanezt.

Hirdetés

A drogfüggő, gyilkolásra kiképzett emberek visszailleszkedése szinte lehetetlen a civil életbe. Utánpótlásuk pedig van a pszichésen sérült veteránoknak, hiszen az USA 1776-os megalakulása óta csupán 17 olyan év volt, amikor nem háborúzott.

Donald Trump felismerte a problémát, ahogy fogalmazott,

határozottan le kell állítani ezt a mérget, mert megöli gyermekeinket és el fogja pusztítani az országunkat. Nincs lehetőség késlekedésre!

A szenátus elfogadott egy a korábbiaknál széles körűbb és szigorúbb törvényt a járvány megfékezésére. Ez többek közt kemény határellenőrzést ír elő, és minden csomagnak, amely az országba érkezik egy elektronikus azonosítóval kell rendelkeznie.

Emellett elérte, hogy a kínai elnök megígérje a legutóbbi csúcstalálkozójukon, hogy leállítja az illegális fentanil exportját az USA-ba. Trump egyébiránt azt javasolta a kínai kollégájának, hogy az ilyen szerek gyártóit végezzék ki, ami garantálja sikert!

Hirdetés
Hirdetés

Azért ilyesmi már volt a történelemben, csak éppen fordítva. Az 1840-es években éppen a nyugati hatalmak katonái szálltak partra Kínában és kényszerítették ki a „szabad kereskedelmet”.

Ez lényegében a Burmában és Thaiföldön gyártott ópiummal való kereskedést engedélyezte az angol, a francia és az amerikai üzletemberek számára. Évek alatt kínaiak milliói váltak függővé, és az ország arany- és ezüstkészlete nyugati bankokba áramlott.

Ekkor a már egyébként erősen meggyengült a kínai császári kormányzat összefogott a liberális belső ellenzékkel és brutális megoldáshoz folyamodtak. Bevetették a hadsereget és tömegmészárlások keretében gyilkolták halomra az ópiumkereskedőket és -használókat. Ezt a módszert veti be napjainkban Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök, aki látványos és hátborzongató autodafékat rendez az országában. De ez a módszer ma azért kissé durvának számít, és az USA-nak valami mást kell kitalálnia. A fő probléma az, hogy egy sikeres elvonókúra után a páciens visszakerül az utcára és újra rászokik a szer élvezetére. Vagyis összekapcsolódik az ügy a szegénységgel és a kilátástalansággal.

Baj nem jár egyedül, mert a fentalin mellett a középosztályt érintő másik gond az antidepresszánsok mértéktelen fogyasztása. Ezeknek a szereknek a pontos hatásmechanizmusa még nem ismert, és az orvosok általában a depresszió ellen írják fel.

Egyes összeesküvéselméletek szerint a mind gyakrabban előforduló céltalan lövöldözések, amikor valaki a kezében egy ismétlőpuskával lemészárolja az iskolájának tanulóit, vagy esetleg egy templomi gyülekezetét, akkor érdemes ezeknek a gyógyszereknek még nem ismert mellékhatására gondolni.

Ennek a járványnak aztán a társadalom egészére nézve is meglett a következménye. Az Egyesült Államokban évek óta csökken az átlagéletkor. Leginkább Közép-Nyugaton, ahol a legnagyobb a depresszió. Nem meglepő, ha éppen ők Donald Trump legodaadóbb szavazói, ők az egykori munkásosztály, amelyiknek a munkahelyeit kiszervezték, például éppen Kínába.

Egyes régiókban már 74 év a várható élettartam, ami alacsonyabb a szomszédos Kubainál. Annál az országénál, ahol lényegében semmiféle egészségügyi ellátás nem létezik. Hab a tortán, hogy ma már a fehérek rosszabb helyzetben vannak, mint a latinok, akik átlagosan tovább élnek.

Az amerikai szenátus elfogadott egy STOP nevű törvényt, amit Trump „egyfajta hadviselésnek” nevezett. De a szigorítások egymagukban aligha fogják megoldani a válságot. Szakértők szerint az egészségügyi rendszer és a rehabilitációs programok több száz milliárd dollárt igényelnek majd.

Forrás: Pesti Srácok

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!