Világ

Trumpot a miniszterei fékezték meg

Hirdetés

Úgy tűnik, az üzletkötés művészetéhez semmi köze annak, hogy Donald Trump kilencvennapos szünetet hirdetett a globális vámháborújában. A drámai fordulat meglepte saját híveit is: a Fox News gyorselemzése szerint az elnök kapitulált. Majd az is kiderült, hogy a teljes pályás letámadás jobban megrázkódtatta az USA-t, mint azt sokan elsőre gondolták. És még ez sem minden…

Kezdjük azzal, hogy a fordulat nem spontán volt, és nem is egy mesterfogás. Fehér házi források szerint két minisztere, Scott Bessent és Howard Lutnick személyesen győzködte Trumpot, hogy vonja vissza az azonnali vámokat. Mindez azután történt, hogy a piacon és a lakosságon is eluralkodott a pánik, és a jegybank is alig burkolt kritikát fogalmazott meg az agresszív vámpolitika miatt.

Trump végül engedett, és röviddel ezután már üzent is a piaci szereplőknek, hogy itt az ideje bevásárolni a tőzsdén. Pár órával később pedig a nyilvánosság elé állt, és a büntetőintézkedések felfüggesztését szó szerint a „seggnyalás” jutalmaként tálalta.

Kötvénypiaci pánik, tőzsdei összeomlás

Nyilvánvaló azonban, hogy a meghátrálás egyik fő oka a pénzügyi piacok viharos reakciója volt.

Hirdetés
  • A tőzsdék súlya: a Dow Jones, az S&P 500 és a Nasdaq olyan mértékű veszteséget szenvedett el pillanatok alatt, amelyre a covid berobbanása óta nem volt példa.
  • A tízéves államkötvényhozam a 2008-as válság óta nem látott mélypontra zuhant.
  • A harmincéves hozam 1982 óta nem volt ilyen alacsony.

Ráadásul a vámokkal zsarolt országok többsége nem hátrált meg. Sőt, ellenintézkedéseket hoztak vagy készítettek elő.

A japán kormány, az Egyesült Államok legnagyobb kötvénytulajdonosa ugyan elhatárolódott attól, hogy zsarolási eszközként használja a kötvényeladásokat – de közben belső források szerint Tokióban komolyan fontolóra vették a „dumpolás” lehetőségét. Ez alatt azt értjük, hogy nagy mennyiségű értékpapírt dobnak piacra egyszerre, jellemzően pánikszerűen vagy politikai-kereskedelmi nyomásgyakorlás céljából.

Politikai kommunikáció kontra gazdasági realitás

Trump még a bejelentés napján is a MAGA-kurzus („Make America Great Again”) csodafegyvereként számontartott vámpolitikáját dicsérte – de dicséri azóta is.

Szerinte az egész világ kihasználta az Egyesült Államokat abban a globalizált nemzetközi rendszerben, amelynek a szabályait éppen Washington alkotta meg Nixon idején, a vámok viszont kiegyenlítik a viszonyokat. Sőt, a korábbi nyerészkedőkkel fizetteti meg az amerikai reneszánsz árát és az államadósság konszolidációját.

Hirdetés

A Fox News első elemzésében a felfüggesztést egyértelmű kapitulációként értékelték.

Ezek után Mike Johnson házelnök sietett megerősíteni a Fehér Ház narratíváját, szerinte a visszavonulás ékes bizonyítéka Trump kiváló üzletkötői képességeinek: – Nézzék csak, micsoda alku! – mondta.

Sok republikánus képviselőnek azonban egy hete reszketett a térde, mivel jövőre félidős választások lesznek, és az első jelek szerint a választók egészen addig lelkesedtek a világ megsarcolásáért, amíg le ne esett nekik, hogy az elnök rájuk gondolt, amikor kijelentette: a gyógyulás érdekében néha be kell venni a keserű pirulát.

Adósságcsökkentés helyett növelés

Érdemes kiemelni, hogy Trump egyik fő érve az volt, hogy a vámbevételekből csökkenthető az államadósság. Ezzel szemben:

Hirdetés
Hirdetés
  • Az USA éppen most kényszerül felemelni az államadósság-plafont, mert az államháztartás egyensúlytalansága egyre nagyobb.
  • A republikánusok jelentős adócsökkentést terveznek, amely becslések szerint 4,5–6 billió dollárral növelheti a költségvetési hiányt a következő évtizedben. A tervezett fedezet ennek nagyjából a felét tenné ki, és többek között a szociális kiadások – például a Medicaid- és élelmiszersegély-programok – csökkentéséből származna.

Tehát a vámok még nem hoztak látványos bevételt, de cserébe egyetlen hét alatt masszív piaci károkat okoztak. Emiatt már az is felvetődött, hogy a kereskedelmi háború folytatása esetén az infláció mérséklése és az amerikai cégek terheinek csökkentése érdekében adójóváírással vagy más eszközökkel támogatnák a vállalatokat.

Ebben egyébként nincs semmi meglepő, a hangzatos szólamok ellenére Trump első ciklusát is a növekvő eladósodás jellemezte, párhuzamosan az amerikai társadalom jövedelmi egyenlőtlenségeinek növekedésével.

És a ráadás…

Meglepő módon néhány órával a vámok felfüggesztésének bejelentése előtt Donald Trump saját közösségi platformján, a Truth Socialon arra buzdította követőit, hogy most vásároljanak be a tőzsdén, mivel ez egy „nagyszerű pillanat” a befektetésre. Elemzők szerint ez az üzenet hozzájárulhatott ahhoz, hogy az árfolyamok már a hivatalos döntés bejelentése előtt emelkedésnek indultak.

A körülmények egyes kommentárok szerint akár a bennfentes információval való kereskedés gyanúját is felvethetik, különösen abban az esetben, ha kiderülne, hogy a Trump-adminisztrációhoz közel álló szereplők előzetesen tőzsdei pozíciókat vettek fel vagy értékesítettek.

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!