Európa

Franciaország moszkvai nagykövetségénél tüntettek a Telegram alapítójának letartóztatása ellen

Hirdetés

A Telegram alapítójának, Pavel Durovnak a támogatói több száz, a chatplatform logóját szimbolizáló papírrepülőt vittek a moszkvai francia nagykövetségre, hogy így demonstrálják támogatásukat az orosz technológiai vállalkozó párizsi őrizetbe vételét követően.

Durovot, aki Franciaország, az Egyesült Arab Emírségek, valamint Saint Kitts és Nevis állampolgára is, szombaton vették őrizetbe a párizsi Le Bourget repülőtéren, és a francia média szerint vasárnap este kell megjelennie a bíróságon. Az ország hatóságai állítólag elfogatóparancsot adtak ki Durov ellen, azzal érvelve, hogy a nem megfelelő moderálás lehetővé teszi, hogy a Telegramot széles körben használják a bűnözők.

Vasárnap a Telegram vezérigazgatójának támogatói a francia nagykövetség közelében gyűltek össze, és papírrepülőkkel borították be a körülötte lévő bokrokat. Az orosz állami duma alelnöke, Vlagyiszlav Davankov is részt vett a megmozduláson.

A vezető állami tisztségviselő korábban a közösségi médiaplatform alapítójának azonnali szabadon bocsátását követelte, azzal érvelve, hogy „letartóztatása politikai indíttatású lehet, és arra használhatják fel, hogy hozzáférjenek a Telegram-felhasználók személyes adataihoz”.

Durov őrizetbe vétele felháborodási hullámot váltott ki Oroszországban és külföldön egyaránt. Elon Musk amerikai tech-milliárdos az egyik első világhírű személyiség lett, aki reagált; ő indította el a #FreePavel hashtaget, és azt közölte, hogy a szólásszabadságra nehezedő növekvő nemzetközi nyomás fokozódhat.

Hirdetés

Az oroszországi Biztonságos Internet Liga vezetője, Jekatyerina Mizulina azt mondta, hogy a francia hatóságok nem függetlenül jártak el a Telegram vezérigazgatójának őrizetbe vételéről szóló döntésükkel, és a lépést „az amerikai szankciós politika folytatásának” nevezte.

David Sacks amerikai befektető még tovább ment, és azt állította, hogy Washington megsértette saját alkotmányos szabadságjogait azzal, hogy NATO-szövetségesét, Franciaországot Durov letartóztatására kényszerítette.

Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova korábban közölte, hogy Moszkva hivatalos levelet küldött Párizsnak, amelyben konzuli hozzáférést követel a Telegram alapítójához.

Moszkva párizsi nagykövetsége ragaszkodott ahhoz, hogy a francia hatóságok adjanak magyarázatot Durov letartóztatásának okaira, és közölte, hogy kapcsolatban áll Durov ügyvédjével.

Durov 1984-ben született Leningrádban (mai nevén Szentpétervár). A 2010-es évek közepén hagyta el Oroszországot, és azóta főként az Egyesült Arab Emírségekben él. 2021-ben megkapta a francia állampolgárságot. Múlt hónapban Durov a Telegram-csatornáján azt írta, hogy az üzenetküldő platform elérte a havi 950 millió aktív felhasználót.

Hirdetés

Tucker Carlson nagyon sötét jóslattal állt elő

orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!