Site icon Mai Világ

Tusk csendre intette az Északi Áramlat felrobbantását bíráló személyeket

Hirdetés

Donald Tusk lengyel miniszterelnök felszólította az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantását kritizáló személyeket, hogy „maradjanak csendben”, akkor, amikor a német hírszerzés közös lengyel-ukrán összeesküvésre utaló jeleket talált a gázvezetékek megsemmisítésével kapcsolatban.

A német média szerint a berlini ügyészek júniusban elfogatóparancsot adtak ki egy „Vladimir Z.” néven ismert ukrán állampolgár ellen a vezetékek megsemmisítésével összefüggésben. A szabotőrök egy csapatával együttműködve Vladimir Z. a feltételezések szerint Lengyelországban bérelt egy jachtot, elhajózott a dániai Bornholm szigeténél lévő balti-tengeri helyszínre, és robbanóanyagokat helyezett el az Északi Áramlat 1 és Északi Áramlat 2 vezetékeken.

A német nyomozók együttműködési kérelmet nyújtottak be lengyel kollégáiknak a gyanúsított felkutatásának reményében, akit állítólag egy Varsótól nyugatra fekvő helyre követtek, mielőtt eltűnt – jelentette az ARD német állami irányítású televízió.

Az X-en szombaton közzétett bejegyzésében Tusk úgy tűnt, hogy minden, a támadás kivizsgálására irányuló kísérletet el akar fojtani.

„Az Északi Áramlat 1 és 2 minden kezdeményezőjének és pártfogójának. Az egyetlen dolog, amit ma ezzel kapcsolatban tenniük kellene, az az, hogy bocsánatot kérnek és hallgatnak”.

Hirdetés

Az ARD szerint Lengyelország az EU államközi szabályozása ellenére nem reagált Berlin együttműködésre vonatkozó kérésére. A német külügyi hírszerzés volt elnöke, August Hanning a Die Welt című lapnak adott csütörtöki interjújában azt állította, hogy Lengyelországnak valószínűleg köze volt a támadáshoz.

„Úgy tűnik, hogy egy ukrán csapat volt az, amely… ott tevékenykedett” – mondta Lengyelországra utalva. Hozzátette azonban, hogy „ez természetesen csak a szárazföldről érkező támogatással volt lehetséges”.

„Ha megnézzük a térképet… elég nyilvánvaló, hogy a lengyel ügynökségek itt részt vettek, és szerintem nem csak ügynökségek… szerintem ez egy megállapodás volt közöttük a legfelsőbb szinten Ukrajnában és Lengyelországban” – spekulált

Krzysztof Gawkowski lengyel miniszterelnök-helyettes visszautasította Hanning vádjait, és pénteken a Polsat állami műsorszolgáltatónak azt mondta, hogy „Lengyelország nem vett részt semmiben”.

Még januárban a Wall Street Journal azt állította, hogy a lengyel belbiztonsági ügynökség megtagadta a jacht legénységével találkozó szemtanúk vallomásának átadását, visszatartotta a lengyelországi Kolobrzeg kikötőjében készült kamerafelvételeket, és „nem válaszolt a kérdésekre, ködösített vagy ellentmondásos információkat adott”, amikor a német nyomozók nyomást gyakoroltak rá.

Hirdetés

Az Északi Áramlat vezetékeit 2022 szeptemberében, több mint egy évvel Tusk hivatalba lépése előtt semmisítették meg. Lengyelország előző konzervatív kormánya azonban úgy tűnt, hogy nyíltan helyeselte a támadást: Radoslaw Sikorski akkori külügyminiszter néhány órával a robbanások után megosztott egy képet a robbanás helyszínén lévő óriási gázszivárgásról a „Köszönöm, USA!” felirattal.

Míg a német nyomozók a jelek szerint arra az elképzelésre jutottak, hogy a csővezetékeket ukrán szabotőrök robbantották fel, egy másik elmélet, amelyet Seymour Hersh amerikai újságíró terjesztett elő, azt állítja, hogy a CIA volt a felelős. Hersh a hírszerző közösségen belüli forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy a CIA búvárai a norvég haditengerészettel együttműködve távvezérelt bombákat helyeztek el a vezetékeken tavaly nyáron, egy NATO-gyakorlatot használva álcaként a térségben.

Hersh forrásai szerint a CIA-akció célja az volt, hogy megszakítsák Németország fő gázösszeköttetéseit Oroszországgal, és így megfosszák Berlint a Moszkvával szembeni szankciók feloldásának és a gázszállítások folytatásának lehetőségétől.

Kijevi tisztviselők azt állították, hogy Oroszország robbantotta fel saját vezetékeit, amit a Kreml nevetségesnek minősített és az ukránbarát nyugati sajtó is kételkedve fogadott.

orosz hírek

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version