Site icon Mai Világ

Hivatalos: megvan az új NATO főtitkár

epa09478699 Outgoing Dutch Prime Minister Mark Rutte arrives at the Ministry of General Affairs on Prinsjesdag, or Budget Day, in The Hague, The Netherlands, 21 September 2021. For the second year in a row, many of the ceremonial parts on Prinsjesdag, or Prince's Day, will take place in a modified form due to restrictions over the coronavirus disease (COVID-19 pandemic. The annual event, which falls on the third Tuesday in September, officially opens the new Dutch parliamentary year and sees the reigning monarch give a speech from the throne. EPA/JEROEN JUMELET

Hirdetés

Hivatalosan is Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnököt nevezték ki a NATO következő főtitkárává a norvég Jens Stoltenberg helyére – jelentette be az Egyesült Államok irányította katonai tömb. Rutte október 1-jén foglalja el a posztot.

Az 57 éves veterán politikus, a holland történelem leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnökének kinevezéséről – aki Ukrajna iránti határozott támogatásáról és konszenzusteremtő képességéről ismert – szerdán döntött a NATO legfőbb politikai döntéshozó testülete.

Rutte az X-en írva azt közölte, hogy a kinevezés “óriási megtiszteltetés” számára, hozzátéve, hogy “a szövetség kollektív biztonságunk sarokköve, és az is marad”, miközben méltatta Stoltenberget “az elmúlt 10 év kiváló vezetéséért”.

Rutte kiválasztására hónapokig tartó huzavona után került sor, amelynek során olyan jelöltek álltak a posztért, mint Ben Wallace volt brit védelmi miniszter, Kaja Kallas észt miniszterelnök és Klaus Iohannis román elnök.

Rutte kinevezése szinte biztosra vehető volt, miután a múlt héten Iohannis az utolsó komoly riválisként kiszállt a versenyből, Magyarország és Szlovákia pedig jelezte, hogy a holland politikust támogatja. Az észt Kallasra sokan tippeltek Josep Borrell helyére az EU külügyi főképviselői posztján.

Hirdetés

Magyarország beleegyezett Rutte támogatásába, miután engedélyezték, hogy kimaradjon a NATO Kijevet támogató erőfeszítéseiből, míg Szlovákia támogatta a jelöltségét, cserébe biztosítékot kapott arra, hogy a NATO megvédi légterét.

Rutte kinevezésére akkor kerül sor, amikor a NATO-országok továbbra is nagymértékű katonai támogatást nyújtanak Ukrajnának. A holland miniszterelnök “ellenfélnek” nevezte Oroszországot, miközben Ukrajna támogatását szorgalmazta. Ugyanakkor Rutte a hónap elején azt mondta, hogy bár a Nyugatnak “biztosítania kell, hogy Ukrajna győzzön”, “Oroszország nem fog eltűnni… és hosszabb távon meg kell találnunk egyfajta kapcsolatot Oroszországgal”.

A Politico “Trump-suttogónak” is nevezte Ruttét, és neki tulajdonította, hogy 2018-ban legalább egy feszült patthelyzetet enyhített a volt amerikai elnök és a NATO vezetői között a védelmi kiadásokról. Trump esetleges Fehér Házba való visszatérését kommentálva Rutte felszólította a szövetséget, hogy “hagyják abba a nyafogást” a republikánusok elnökjelöltje miatt. “Együtt kell dolgoznunk azzal, aki a táncparketten áll” – jelentette ki a februári müncheni biztonsági konferencián.

Közben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán azt mondta, hogy a NATO valószínűleg nem változtatná meg Oroszországgal szembeni általános politikáját Ruttéval az élén. “Jelenleg a szövetség ellenséges velünk szemben” – tette hozzá.

orosz hírek

Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version