Új tagállamokkal bővül a világ legnagyobb regionális szervezete
A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) bővülni fog a közelgő csúcstalálkozón, amelyet az üzbég Szamarkand városában tartanak – jelentette be a házigazda ország elnöke, Savkat Mirzijoev. Az SCO a világ legnagyobb regionális tömörülése, amelynek nyolc tagja van, köztük Oroszország, Kína és India.
A hivatalos honlapján hétfőn közzétett cikkében Mirzijoev bizakodását fejezte ki, hogy a szeptember 15-16-ra tervezett esemény “egy új szakasz születését” jelzi majd a szervezet történetében.
“AZ [SCO] TAGJAINAK SZÁMA NÖVEKEDNI FOG, ÉS KIALAKUL A JÖVŐBELI NAPIRENDJE, ÉS EZ RENDKÍVÜL SZIMBOLIKUS” – ÍRTA A KÖZÉP-ÁZSIAI ORSZÁG VEZETŐJE.
A csoportnak jelenleg nyolc teljes jogú tagja van: India, Kazahsztán, Kína, Kirgizisztán, Oroszország, Tádzsikisztán, Pakisztán és Üzbegisztán. Két ország – Irán és Belarusz – a SCO-hoz való csatlakozás folyamatában van, és megfigyelői státusszal rendelkezik, Afganisztánnal és Mongóliával együtt.
Mirzijoev úgy véli, hogy a szamarkandi találkozó “egy új, inkluzív párbeszéd elindításáról” marad emlékezetes. Egy olyan világban, amely “mély bizalmi válságtól” és geopolitikai konfrontációtól szenved, az SCO-nak “választóvonalak nélküli vonzóponttá kell válnia a béke, az együttműködés és a haladás nevében” – jelentette ki.
Az SCO egyik legfontosabb célja az Afganisztánnal való együttműködés kiterjesztése, amelynek Mirzijoev szerint “egy új békés küldetéssel kell próbálkoznia, amely összeköti Közép- és Dél-Ázsiát”.
AZ SCO A VILÁG NÉPESSÉGÉNEK 40%-ÁT ÉS A GLOBÁLIS GDP TÖBB MINT 30%-ÁT FOGLALJA MAGÁBAN.
Az SCO 2021 szeptemberében indította el az Irán felvételére irányuló technikai eljárásokat.
Az orosz elnök SCO-ügyekért felelős különmegbízottja, Bahtijor Hakimov akkor azt mondta, hogy a csatlakozási folyamat jelentős időt vesz igénybe. Belarusz volt a legutóbbi ország, amely kérte a SCO-tagságot. Pályázatát Hakimov idén júniusban jelentette be.
Kedden Üzbegisztán nemzeti SCO-koordinátora, Rahmatulla Nurimbetov elárulta, hogy hat ország, köztük négy arab nemzet kapja meg a csúcstalálkozó során a párbeszédpartneri státuszt.
A találkozóra várt vezetők között van Hszi Csin-ping kínai elnök, aki több mint két év után először utazik külföldre.
Bár Törökország nem tagja az SCO-nak, az ország elnöke, Recep Tayyip Erdogan szintén Üzbegisztánba érkezik, hogy tárgyalásokat folytasson orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal. A két vezető az ukrajnai konfliktussal és az ENSZ által közvetített “gabonaüzlettel” kapcsolatos kérdéseket vitatja meg.
orosz hírek