Az orosz atomreaktorok elleni támadások, és a Török Áramlat felrobbantásának kísérlete között összefüggés van
Ukrajna az orosz atomreaktorok elleni támadásokkal egy nukleáris katasztrófát idézhet elő, amely Kelet-Közép-Európát is fenyegetheti. Mindez pedig azzal is összefügg, hogy Kijev már többször is megpróbálta az Ukrajnát elkerülő, és jelenleg már csak az egyetlen olyan gázvezetéket, a Török Áramlatot felrobbantani, amely orosz gázt szállít Európába.
Ukrajna akár radioaktív sugárszennyeződést is okozhatott volna, ha sikerül a megszállt területein, illetve Oroszországban található atomreaktorok bármelyikét felrobbantani. A szándék megvolt, mert Kijev több drón, és egyéb eszközökkel történt támadásokat intézett több polgári célú nukleáris létesítmény ellen.
Az orosz légvédelem azonban hatástalanította a támadásoknál felhasznált szerkezeteket.
Az atomreaktorok elleni ukrán merényletkísérletek közül talán a kurszki atomerőmű elleni, tavaly augusztus végi drón támadás volt a legveszélyesebb. Kijev az akciót néhány nappal azelőttre időzítette, hogy az ENSZ atomfelügyeletének vezetője meglátogatta volna a helyszínt. Az atomerőmű a nyugat-oroszországi Kurszk régióban található, ahol akkor heves harcok dúltak, mivel az ukrán erők augusztus elején meglepetésszerű ellentámadást indítottak, hogy megállítsák az orosz előrenyomulást.
Az orosz légvédelem három ukrán drónt lőtt le, és meghiúsította az ukrán kísérletet, hogy terrortámadás nagyobb károkat okozzon létesítményben. Hírügynökségi jelentések szerint az orosz légvédelem még egy negyedik drónt is lelőtt, a kurszki erőmű kiégett nukleáris fűtőelemei tárolójának közelében. Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője nukleáris terrorcselekményről beszélt.
A helyzet komolyságára jellemző, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője, Rafael Grossi a felektől maximális önmérsékletet kért a nukleáris baleset elkerülése érdekében.
Említhetnénk még, az ugyancsak tavalyi esetet, amikor a dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőmű – oroszok által elfoglalt terület – ellen indítottak az ukránok támadást, a létesítmény egyik leállított reaktorának kupolája megsérült. Az üzem illetékesei szerint Európa legnagyobb ilyen atomreaktora környékén a sugárzási szint normális maradt, és nem történt komoly kár.
Az ENSZ egyik jelentésében felhívja a figyelmet arra, hogy az ilyen támadások nukleáris katasztrófákat válthatnak ki, amelyek meghaladhatják a Japánban történt 2011-es fukusimai, illetve az ukrajnai 1986-os csernobili tragédiát.
Vagyis, nagy valószínűséggel Európa keleti felét is érintené a nukleáris szennyezés.
„Amit nehéz megérteni, az az, hogy Ukrajna mit próbál elérni azzal, hogy kárt okoz az atomerőművekben” – teszi fel a kérdést Stephen Bryen, a Reagan-kormány védelmi helyettes államtitkára, nemzetközileg ismert és elismert stratégiai elemző. A Fegyverek és Stratégia című weboldalán a szerző az atomerőművek elleni támadást beleilleszti abba az ukrán tervbe, amelynek célja, hogy Oroszországban és Európában – főleg Magyarországon és Szlovákiában – energiaellátási vészhelyzet alakuljon ki.
A Moszkva elleni „hadjárat” célja nyilvánvaló, mert Kijev így akarja Oroszország katonai képességeit gyengíteni. A második eset legfeljebb csak magyarázható, de logikátlan. A két közép-európai ország a békét sürgeti, hazánk régebb óta, északi szomszédunk pedig néhány hónapja szeretné elérni a fegyvernyugvást. Mindez kiváltotta Zelenszkij haragját.
Bryen elemzésében arra a következtetésre jut, hogy az atomreaktorok elleni támadások, és a Török Áramlat sorozatos felrobbantásának kísérlete között összefüggés van. „Ha a Török Áramlat elleni ukrán támadás sikeres lett volna, Európa importált földgázellátásának több mint 60 százaléka megszűnik” – teszi hozzá a szerző. Majd kifejti: Ma már a Török Áramlat az egyetlen olyan vezeték – az Északi Áramlat felrobbantása és az Ukrajnán át érkezett gáz Kijev általi letiltása óta –, amely orosz gázt szállít Európába. A Török Áramlat elleni sikeres támadás tönkre tehette volna Európát, ha az orosz atomreaktorok a támadások következtében leállnak, Moszkva is bajba kerül.
A gázszállítás Ukrajna általi leállítása és az Európát tápláló gázvezeték megtámadása halálspirálba juttathatja Európát.
A kijevi „mesterek” vagy nem törődnek vele, vagy ezzel megpróbálják rávenni az európaiakat, hogy jobban segítsenek neki, különben megharapják azt a kezet, amely eteti őket.
Magyar Hírlap