Európa

Orosz ENSZ-megbízott: Ukrajna „aranybánya” a nyugati fegyvergyártók számára

Hirdetés
Vaszilij Nebenzia orosz ENSZ-megbízott szerint a Kijevbe irányuló nyugati fegyverszállítások a hadieszközöket gyártó cégeknek kedveznek ezért csak szítják a konfliktust.

Ukrajna jövedelmező lehetőséggé vált a nyugati fegyvergyártók számára, akik hasznot húznak a konfliktust meghosszabbító fegyverszállításokból – állította Vaszilij Nebenzia orosz ENSZ-nagykövet.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki sajtótájékoztatóján Nebenzia azzal vádolta a NATO-tagállamokat, hogy kihasználják az ukrajnai konfliktust fegyveriparuk gazdagítására.
„Köztudott, hogy Ukrajna igazi aranybányává vált az [USA és az Egyesült Királyság] és szövetségeseik hadiipari komplexuma számára. De az amerikai vállalatok azok, amelyek a legtöbbet profitálnak a konfliktusból” – hangsúlyozta.
Az orosz diplomata azt állította, hogy a nyugati országok a gazdasági hasznot helyezik előtérbe a békével szemben.
„A legfrissebb adatok szerint a 2023-as teljes fegyvereladások felét a 100 legnagyobb amerikai vállalat közül 41 vállalat bonyolítja le. Ők 317 milliárd dollárt, vagyis a fegyvereladásokból származó globális bevételek 50%-át termelték” – mondotta Nebenzia.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) friss jelentését idézve az orosz ENSZ-képviselő megjegyezte, hogy a világ 100 legnagyobb fegyvergyártójának teljes bevétele 2023-ban elérte a 632 milliárd dollárt.

„Naivitás lenne azt várni, hogy ezek a gátlástalan kereskedők, akik belekóstoltak a pénzbe, abbahagyják ezt az önkiszolgáló boltot a nyomorult ukránok terhére” – érvelt.

Nebenzia a továbbiakban azt állította, hogy a nyugati védelmi vállalatok „gyakran cinkosok a kijevi rezsimmel”, és példaként 25 külföldi lobbizó és tanácsadó céget említett, amelyek a konfliktus kezdete után ingyenesen kezdték el képviselni Ukrajna érdekeit. Külön megemlítette a BGR kormányzati ügyekkel foglalkozó részlegét, amelynek vezetősége nyilvánosan kiállt a Kijevnek nyújtott fokozott katonai támogatás mellett, és amely a Raytheon vállalatot, az egyik legnagyobb amerikai fegyverszállítót is képviseli. Nebenzia azt is állította, hogy az amerikai hadiipari komplexum olyan agytrösztöket finanszíroz, amelyek következtetéseit később a média leközli.

Szerdán a moszkvai védelmi minisztérium arról számolt be, hogy Ukrajna hat amerikai adományozású ATACMS és négy brit gyártmányú Storm Shadow légiharcrakétát lőtt ki a dél-oroszországi Rosztov régióban lévő Kamenski vegyi üzemre. Pénteken az orosz hadsereg azt állította, hogy megtorlásul megtámadott egy ukrán parancsnoki központot, és célba vette az Egyesült Államok által szállított Patriot légvédelmi rakétarendszerek létesítményeit.

Oroszország többször kijelentette, hogy a nyugati segítség nem akadályozhatja meg erőit katonai műveletük céljainak elérésében, és nem változtathatja meg a konfliktus végkimenetelét. Moszkva azzal érvelt, hogy Kijev támogatásával csak meghosszabbítja a konfliktust.

Hirdetés
Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!