Site icon Mai Világ

Ukrajna elkerüli-e az augusztusban közelgő államcsődöt?

Hirdetés

Ukrajna hétfőn közölte, hogy előzetes megállapodást kötött a 19,7 milliárd dollárnyi fennálló nemzetközi kötvényadósságának egy részét birtokló magántulajdonosok csoportjával, ezzel elkerülve a különben fenyegető csődöt.

Az adósságrendezés Ukrajna második ilyen lépése lesz egy évtizeden belül, amelyet agresszív szomszédja miatt kell kérelmeznie: Kijev 2015-ben is átalakította adósságait, miután Moszkva annektálta a Krímet – idézi fel a Reuters.

Ukrajna olyan megállapodást kötött a hitelezőkkel, amely több mint 11 milliárd dollárt takaríthat meg az elkövetkező három évben. Ez nagy segítség a háború sújtotta országnak, miközben küzd az orosz agresszorral folytatott háború finanszírozásának fenntartásáért –  teszi hozzá a The Wall Street Journal.

A hétfőn nyilvánosságra hozott előzetes megállapodás hónapokig tartó tárgyalások után született meg egy a hitelezőket tömörítő bizottsággal, amely nyugati kötvénytulajdonosokat, például a BlackRockot és a Pimcot képviseli. A hitelezők kezdetben bizonytalanok voltak abban, hogy mennyi könnyítést adjanak Ukrajna számára az ország nyugati támogatói felé fennálló közel 20 milliárd dolláros nemzetközi adósságból, amelyet az orosz invázió előtt halmoztak fel, valamint a több milliárd dolláros kamatterhekből.

Ha augusztus elejéig nem születik végleges megállapodás, Ukrajna tíz nappal később fizetésképtelenséggel nézne szembe, ami hatalmas szimbolikus csapás lenne, mivel egyre nagyobb veszteségeket szenved a harctéren, és csökken a nyugati támogatás is. Kijev attól tart, hogy egy ilyen fekete pont begyűjtése elriasztaná a befektetőket a jövőbeli újjáépítések finanszírozásától, és megnehezítené az olyan hitelezők rendelkezésre állását, mint a Nemzetközi Valutaalap.

„Ez lehetővé teszi számunkra, hogy forrásokat szabadítsunk fel védelmünk, szociális kiadásaink és az újjáépítés számára,” közölte Denisz Smihal ukrán miniszterelnök egy X-en közzétett bejegyzésében.

Hirdetés

22 százalék

A bizottság az ország kötvényeinek 22 százalékát birtokló befektetőket képviseli. Az üzlet véglegesítéséhez Ukrajnának a kötvénytulajdonosok kétharmadának egyetértésére van szüksége a feltételekkel kapcsolatban. Az ország reméli, hogy a következő néhány hétben befejezi az átütemezést, egy, az üzletet jól ismerő személy szerint.

A külföldi hitelek törlesztése érdekében egyébként Ukrajnának más prioritásoktól, például a védelemtől kell elvonnia a kiadásokat. Azonban az egyezségben meghatározott kamatfizetések kezelhetők Ukrajna költségvetése számára – mondta Olena Bilan, az ukrán Dragon Capital befektetési bank vezető közgazdásza.

„Ukrajna számára jobb, ha most megköti az üzletet és lezárja ezt a fejezetet. Ez lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy hozzáférjen a kötvénypiachoz, amint a biztonsági kockázatok csökkennek”- mondta.

Júniusban a BlackRockot és a Pimcot is magában foglaló hitelezői csoport elutasította Ukrajna korábbi javaslatát, és kijelentette, hogy 2027-ig 2,5 milliárd dollár kamatot szeretnének megkapni – közel négyszer annyit, mint amennyit Ukrajna ajánlott.

Hirdetés

Néhány befektető és a tárgyalásokon részt vevő más személy szerint az üzlet eléréséhez vezető út vitákkal volt teli. Az ukrán parlament elfogadott egy törvényt, amely megalapozta a potenciális fizetésképtelenséget, ezzel növelve a tárgyalások tétjét. Az eredeti különbségek ellenére a megállapodás viszonylag gyorsan létrejött, összehasonlítva más államadósság-átütemezésekkel, amelyek gyakran évekig tartanak.

37 százalék

Végül a kötvénytulajdonosok beleegyeztek, hogy adósságuk névértékét 37 százalékkal, vagyis körülbelül 8,7 milliárd dollárral csökkentik, és elfogadják az alacsonyabb kamatlábakat és hosszabb lejárati időket.

Cserébe Ukrajna jövő februárban újrakezdi a kamatfizetéseket a magánhitelezők felé, és 2029-ben kezdi meg a tőke visszafizetését. A kamatfizetések 2025 végéig kevesebb mint 200 millió dollárt tesznek ki. Ha Ukrajna gazdasága jobban teljesít, a befektetők 2029-ben további kifizetésre számíthatnak.

Privátbankár

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version