Site icon Mai Világ

Ukrajna leállította az olajszállítást Magyarország részére

Hirdetés

Leállt a Lukoil szállítása Magyarországra, mivel Ukrajna megszigorította a szankciókat

 

A Mol és a Lukoil a megoldáson dolgozik, közölte Szijjártó Péter – számol be a Bloomberg, amit a Szent István Légiója Közösség szúrt ki.

Magyarország az EU-s megállapodás értelmében felmentést kapott az orosz olajra vonatkozó uniós szankciók alól.

Magyarország és Oroszország azon dolgozik, hogy a Lukoil olajszállításai újrainduljanak, miután Ukrajna szigorított szankciói életbe léptek a céggel szemben.

Hirdetés

Ukrajna a múlt hónapban szigorította a Lukoil elleni szankciókat, amelyek gyakorlatilag megtiltják az orosz cégnek, hogy Ukrajnát tranzitországként használja az olaj szállítására. A Mol Nyrt. és az orosz olajcég a megoldáson dolgozik – közölte Szijjártó Péter külügyminiszter kedden késő este, miután Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott az ENSZ New York-i ülésének idején.

„Most olyan jogi helyzet van Ukrajnában, amely alapján a Lukoil jelenleg nem szállít Magyarországra”

– közölte Szijjártó Péter, anélkül, hogy részletezte volna azt, hogy mi vezetett a leálláshoz.

„Most a jogi megoldáson dolgozunk”.

A magyar külügyminisztérium, a Mol, a Lukoil és az ukrán állami energetikai vállalat, a Naftogaz JSC egyelőre nem válaszolt a Bloomberg megkeresésére. Az orosz energiaügyi minisztérium nem kívánt az ügyben nyilatkozni.

Hirdetés

A Lukoil egyike annak a számos orosz cégnek, amely az Ukrajnán áthaladó Barátság kőolajvezeték déli szakaszán keresztül szállít nyersolajat Magyarországra. A Mol jelenlegi nyersolaj ellátásának kétharmadát az orosz szállítások teszik ki, de becslések szerint 2025-től képes lesz teljes mértékben kiváltani azokat – közölte a Fitch Ratings még az év elején.

Magyarország még Moszkva ukrajnai inváziója után is szorosabbra fűzte energetikai kapcsolatait Oroszországgal, és több megállapodást is aláírt a földgázszállítások fellendítésére, miután Orbán Viktor miniszterelnök mentességet szerzett az Európai Unió energetikai szankciói alól.

A magyar kormány a Mol számára az ebből származó nyereség csaknem teljes egészét különadó formájában behajtja, amelynek célja a költségvetési hiány pótlása.

Szijjártó és Lavrov találkozója Orbánnak a hónap elején tett moszkvai látogatása után történt, amikor a magyar államfő igyekezett tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború befejezésének lehetőségeiről.

Az uniós partnerek megbélyegezték Orbánt, amiért Magyarország a blokk soros elnökségét olyan diplomáciai lépésekre használta fel, amelyek mögött nem állt a többi 26 tagállam támogatása.

Hirdetés
Hirdetés

A Bloomberg nyomán készítette: a Szent István Légiója Közösség

Hirdetés
loading...
Exit mobile version