Site icon Mai Világ

Ukrajna senkinek sem fogja visszafizetni a felvett hiteleket

Ukraine s President Volodymyr Zelensky arrives for a meeting with France s President at The Elysee Presidential Palace in Paris on December 7, 2024. Zelensky is one of scores of other world leaders descending on Paris for the reopening ceremony for the Notre Dame cathedral restored after the 2019 fire. (Photo by Magali Cohen / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)

Hirdetés

Súlyos kérdéseket vet fel Ukrajna gyorsított EU-csatlakozásával kapcsolatban az ukrán–amerikai egyezmény

Megszületett az amerikai–ukrán megállapodás, amely új szakaszt nyit az orosz–ukrán háború lezárásához vezető békefolyamatban – írta közösségi oldalán csütörtökön Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője az amerikai–ukrán egyezmény tartalmát értékelve posztjában.

Az elemző úgy véli, a béke kérdéseiben február óta tartó alkudozás, illetve az azzal párhuzamosan megfigyelhető, kommunikációs trükközés egy része lezárulhat, és a felek világosabb leosztás mellett folytathatják a tárgyalásokat. Hortay Olivér ugyanakkor hangsúlyozta: mostantól ha valaki Ukrajnával üzletel, akkor lényegében az Egyesült Államokkal üzletel. A meghatározó agrárpozíciók után tehát Amerika a természeti kincsek kitermelésében és logisztikájában is opciót szerzett Ukrajnában – szögezte le.

Mint a szakértő fogalmazott: a megállapodás azt jelenti a gyakorlatban, hogy az USA kontrollálja majd azt a két területet, amelyben az ukrán gazdaság a legnagyobb potenciállal rendelkezik. Hortay kitért arra is, hogy szerinte Ukrajna senkinek sem fogja visszafizetni a felvett hiteleket. Hozzátette: az ukrán miniszterelnök szerint ugyanis az egyezmény a jövőre vonatkozik és Washington lényegében elállt az eddig nyújtott források feletti rendelkezéstől. E precedens fényében nehéz elképzelni, hogy a jövőben bármelyik, Ukrajnának segítséget nyújtó ország képes lesz majd érvényesíteni a követeléseit.

Hortay Olivér kiemelte azt is, hogy az Európai Uniót egyik fél, tehát sem az amerikai, sem az ukrán nem tekinti meghatározó szereplőnek. A szakértő sokatmondónak nevezte, hogy pár órával a megállapodás előtt Kaja Kallas, az EU külpolitikai főképviselője még arról beszélt, hogy Brüsszel egy lehetséges amerikai–orosz egyezményre dolgoz ki terveket.

Hirdetés

A megállapodás ugyanakkor a – a Századvég szakértője szerint – súlyos kérdéseket vet fel Ukrajna gyorsított EU-csatlakozásával kapcsolatban. Az új helyzetben az EU könnyedén olyan pénzpumpában találhatja magát, amelyben az Ukrajnának nyújtott források amerikai vállalatokhoz vándorolnak. Ráadásul félő, hogy az európai vállalatok kevesebbet nyernének az EU pénzéből Ukrajna újjáépítése során, mint amennyit veszítenének azon, hogy amerikai vállalatok – Ukrajnán keresztül – korlátlan hozzáférést szerezhetnek az uniós piacokhoz – jegyezte meg Hortay Olivér.

 

Magyar Hírlap
Hirdetés
loading...
Exit mobile version