Legalábbis Ukrajnán keresztül.
Oroszországból évtizedekig meghatározó módon Európába áramló gáznak az ideje véget ért újév napján, mivel Ukrajna és Oroszország között összeomlott az a szerződés, amely Moszkvának milliárdokat fizetett ki gázbevételként, Kijevnek pedig tranzitdíjként – írja a Reuters.
Oroszország Európába vezető legrégebbi gázútvonalának leállítása egy évtizedes feszült kapcsolatnak vet véget, amelyet a Krím 2014-es orosz elfoglalása váltott ki.
Az Európai Unió a 2022-ben kitört ukrajnai háborút követően megkétszerezte erőfeszítéseit, hogy alternatív források felkutatásával csökkentse az orosz energiától való függőségét.
Az osztrák energiaügyi minisztérium szóvivője kedden azt mondta, hogy az Olaszországon és Németországon keresztül történő beszerzéseknek és a tárolók feltöltésének köszönhetően a fogyasztók ellátása biztosított.
Szlovákia szintén nem kockáztatja a hiányt, bár most 177 millió eurós (184 millió dollár) többletköltséggel kell számolnia az alternatív útvonalak miatt – közölte a gazdasági minisztérium.
A Katarból és az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) segített az EU-nak alternatív ellátást találni. A vezetékes ellátás Norvégiából érkezett.
A változás tavaly egyértelmű volt, amikor az orosz állami irányítású Gazprom gázexportőr tavaly 7 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el, 1999 óta először, annak ellenére, hogy erőfeszítéseket tett az új vásárló Kínába irányuló export növelésére.
Az Ukrajnán keresztül az orosz gáz fennmaradó vásárlói, például Szlovákia és Ausztria szintén gondoskodtak alternatív szállításról.
mandiner