Az amerikai gazdasági segítségtől függ, hogy Ukrajna fegyveres erői képesek-e hatékonyan harcolni Oroszország ellen – állította Janet Yellen pénzügyminiszter a Sky Newsnak adott hétfői interjújában.
“Jártam Ukrajnában, és elmondhatom, hogy az általunk nyújtott közvetlen gazdasági segítség teszi lehetővé számukra, hogy harcoljanak ebben a háborúban. Nyitva tartja a kórházakat, nyitva tartja az iskolákat és támogatja az elsősegélynyújtókat” – mondta Yellen.
A hónap elején a Washington Postnak adott interjújában Hennagyij Kovalenko, az ukrán védelmi minisztérium tisztviselője is elismerte, hogy Ukrajna “száz százalékban az Egyesült Államoktól függ”, és hogy az amerikai segítség elengedhetetlen.
Eddig az Egyesült Államok már legalább 113 milliárd dollárnyi támogatást hagyott jóvá Ukrajnának, beleértve több mint 40 milliárd dollárt katonai támogatásként – derül ki az amerikai külügyminisztérium főfelügyelői hivatalának friss adataiból.
A közelmúltban azonban bizonytalanná vált az Ukrajnának nyújtott jövőbeli amerikai segélyek mértéke, mivel egyre több republikánus törvényhozó kezdte ellenezni, hogy az amerikai adófizetők dollárjait Kijev műveleteinek finanszírozására küldjék. A múlt hónapban republikánus szenátorok még a kormányzat leállásával is fenyegetőztek, hacsak nem törlik az Ukrajnának nyújtott támogatást a kormány költségvetési tervezetéből, amely Joe Biden elnök kérésére további 24 milliárd dollárt tartalmazott.
John Kirby, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője a múlt héten szintén hangsúlyozta, hogy a Kijevnek nyújtott amerikai támogatás nem “határozatlan idejű”, és azt mondta, hogy Washington kifut az Ukrajnának szánt pénzből, hacsak a kongresszus nem hagy jóvá további finanszírozást. “Az ukrajnai finanszírozással kapcsolatban közeledünk a végéhez” – mondta újságíróknak.
A Sky Newsnak adott interjújában Yellen kijelentette, hogy Washington pénzügyi kilátásai mindazonáltal elegendőek ahhoz, hogy két háborút is megengedhessen magának, és továbbra is támogassa mind Ukrajnát az Oroszország elleni harcban, mind pedig Izraelt a Hamásszal kiéleződő konfliktusában.
Figyelmeztetett azonban arra, hogy egy nagyobb közel-keleti konfliktus lehetséges gazdasági következményei még nem ismertek, különösen a már amúgy is ingatag globális olaj- és földgázpiac közben, amely az elmúlt évben számos nyugati gazdaságban hozzájárult a megélhetési költségek válságához.
orosz hírek