Site icon Mai Világ

Amerikai lap: valószínűvé vált az ukrán győzelem

Hirdetés

A Foreign Affairs hasábjain megjelent cikkből kiderült, milyen „győzelmet” szán Ukrajnának a Nyugat.

„Egy sikeres offenzíva véget vethet az Oroszországgal vívott háborúnak” – fogalmaz elemzésében a Foreign Affairs, Ukrajna legjobb esélyeit vizsgálva.

„Nyugatnak ne legyenek illúziói”

Az orosz-ukrán háború lehetséges végkimenetelét elemző cikkben a szerző többek között rámutat: ne legyenek illúzióink annak kapcsán, hogy Kijev a háborút követően is támaszt majd elvárásokat a Nyugat felé. Mint a cikk felidézi: noha Kijev hálás a kapott nyugati fegyverekért, az ország már eddig is többször hangsúlyozta, hogy hamarosan sokkal több fegyverre lesz szüksége, határozatlan ideig.

A szerző szerint ugyanis az amerikai és európai döntéshozók már akkor sürgős követelésekkel szembesülnek majd arra vonatkozóan, hogy fokozzák a már amúgy is jelentős katonai támogatást (akár saját hadi készleteik csökkentése árán is), amikor még csak belátható közelségbe kerül az ukrán győzelem.

Hirdetés

A háború ráadásul gazdasági téren is megdöbbentő pusztítást, és hatalmas költségvetési hiányokat okozott Ukrajnában – mutat rá a Foreign Affairs cikke. Mint írják, Ukrajna költségvetési hiánya 2022-ben közel 25 milliárd dollár volt, de 2023-ban már a 38 milliárd dollárt is elérheti.

És bár Kijev igényei gazdasági és humanitárius segítség terén a háborúval párhuzamosan növekednek, a cikk szerint akkor is megmaradnak majd, ha a háború véget ért.

A Világbank 411 milliárd dollárra, míg Denisz Shmihal ukrán miniszterelnök 750 milliárd dollárra becsüli Ukrajna háború utáni újjáépítésének költségét.Érdekesség azonban, hogy az elemzés szerint Ukrajna győzelme a fentiek ellenére is valószínűsíthető. Az említett a kihívásokat ugyanis a február 24-e óta történtek kontextusában kell szemlélni – mutat rá a szerző. Mint fogalmaz: Ukrajna ugyanis nemcsak a vereséget és a leigázást hárította el, de hadserege ki is tudta szorítani Oroszországot az ország jelentős részeiből a katonai parancsnokoknak, valamint a bőséges nyugati kiképzésnek és fegyvereknek hála – teszi hozzá.

Az elemzés szerint ugyanis még ha Kijevnek egy engedményeket tartalmazó, pusztán politikai egyezséggel kell is majd beérnie, Putyinnak nem sikerült alárendelnie Ukrajnát, elfoglalnia területének jelentős részeit, és nem sikerült azt a Nagy-Oroszországhoz csatolnia.

Így az elemzés szerzője szerint bár a háború kezdetekor úgy tűnt, hogy Putyin mindezt és talán még többet is elérhet, most az ukrán győzelem, még ha nem is Kijev elképzelése szerint, de nemcsak elképzelhetővé, valószínűvé is vált.

Hirdetés

A teljes, angol nyelvű elemzést a témában ide kattintva olvashatja.

mandiner

Hirdetés
loading...
Exit mobile version