A háború elől elmenekült ukránok tízezer szám térnek vissza a szülőföldre, oda, ahol most az orosz megszállók gyakorolják a hatalmat írja az ua-reporter.
Bojcsenko Mariupol polgármestere például azt állítja, hogy a városból elmenekültek mintegy harmada azt követően tért vissza otthonába, hogy azt elfoglalták az oroszok. A megszállt területek többi településén is hasonló a helyzet.
A szerény becslések szerint is legkevesebb 130 000 menekült tért vissza elhagyott otthonába. Azzal sem törődnek, hogy az adott térségben még dörögnek a fegyverek. A kényszer és az ukrán állam nemtörődömsége miatt kénytelenek a bizonytalanságot választani. Az ukrán hatalom számára ezek az emberek gyakorlatilag nem léteznek.
A portál írása szerint tízezreket sodort bajba a 2014-es ukrajnai hatalomváltás. Az úgynevezett ATO, vagyis a saját népe ellen indított ukrán fegyveres támadás során sokan elveszítették az irataikat, fedél nélkül maradtak. Iratok nélkül pedig nem kaphatnak semmilyen állami támogatást. Az ukrán állam számára nem létezőkké váltak.
Ez a kitaszítottság már 11 éve sújtja ezeket az embereket, akik egyre nagyobb számban térnek vissza az orosz megszállás alá került Donyeck, Luhanszk megyékbe és a Krímre. Ott állítólag emberként kezelik őket és újra részesülhetnek a szociális juttatásokban, dolgozhatnak, tanulhatnak, szabadon integrálódhatnak immár egy másik társadalomba.
Forrás: ua-reporter