Utánajártunk: kiknek jár, és mennyi az iskolakezdési támogatás?
Ha lenne egy lista, melyen az év anyagilag legmegterhelőbb szakaszait sorolnánk, az iskolakezdés időszaka bizonyosan a listavezetők egyike lenne.
A szülők ezekben a hetekben a lehetetlennel küszködnek: egyszerre megteremteni a szükséges feltételeket a tanuláshoz, a gyerek kedvére tenni az iskolaszerek jellegével, és kijönni a rendelkezésre álló pénzből.
Hogy az iskolakezdés pénzügyileg valamivel könnyebb legyen, jó tudni, hogy iskolakezdési támogatás vehető igénybe, mely legalább egy kicsit enyhít a bevásárlás jelentette terheken.
Az iskolakezdési támogatás nem jár automatikusan. Azt igényelni kell, és bizonyos feltételeknek teljesülniük kell a pozitív elbíráláshoz. A támogatást a helyi önkormányzatoknál, e célra kitöltendő nyomtatvány leadásával lehet igényelni. Minimális, illetve maximális összege önkormányzatonként eltérő lehet, rendszerint 5-20 ezer forint között mozog.
Az idei iskolakezdési támogatás két legfőbb feltétele, hogy a gyermek 2018 szeptemberében tanévet kezdjen, illetve, hogy az adott gyermek állandó lakcíme legyen azon a településen vagy abban a budapesti kerületben, ahol a támogatást nyújtó önkormányzat működik.
Az iskolakezdési támogatást szociális alapon adják, településenként, illetve kerületenként változóak lehetnek a feltételek, ezért az illetékes önkormányzatok saját honlapját érdemes felkeresni a pontos kitételekért. Általában közös, hogy a nagycsaládosok, a gyermeküket egyedül nevelők, a tartósan beteg gyereket nevelők, a tartósan betegek, az alacsony egy főre jutó jövedelemmel rendelkezők, illetve a hátrányos helyzetűek kaphatnak iskolakezdési támogatást.
Az előrehozott, augusztus 27-28-án érkező családi pótlék is segítség a családoknak, nem így az, hogy ebben az évben adhatnak a munkáltatók utoljára béren kívüli juttatásként iskolakezdési támogatást. Ezt a munkáltatónál igényelhette akár mindkét szülő általános, illetve középiskolás, tanévkezdő gyermeke után.