Valami készül Brüsszelben
Az európai döntéshozók elképzelhető, hogy jelentősen lazítani fognak a befektetési szakmára nagy hatással lévő Mifid II. szabályozáson, amely elvileg a tőkepiacok átláthatóbb működését szolgálná, azonban az iparág nagyon gyűlöli a sok adminisztráció és a növekvő díjak miatt. A cél, hogy a vírus tépázta európai pénzügyi rendszer könnyebben állhasson talpra.
Az európai döntéshozók megtették az első lépéseket az irányba, hogy enyhítsenek a befektetők és a brókercégek életét szigorúan szabályozó Mifid II. előírások enyhítésén, hogy ezzel is segítsék az unió gazdaságának talpra állását a járvány után – írja a Bloomberg.
Azt remélik, hogy a szabályok enyhítésével ösztönözni tudják a befektetéseket, a kereskedést és a tőkebevonási tranzakciókat a nyilvános piacokon – nyilatkozták a hírügynökségnek iparági források.
A koronavírus-válságban már így is átmenetileg enyhítettek egy csomó pénzintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó előíráson az Unióban, azonban most úgy tűnik, hogy ezek a változások állandósulnak. A pénzügyi piacok működését szabályozó Mifid II. irányelv 2018-as bevezetése után teljesen átalakította az iparágat, mindenre befolyással volt kezdve a brókeri díjaktól egészen a beszámolási kötelezettségekig. A szakma jelentős teherkén élte meg a bevezetését, s az iparág nagyjai folyamatosan lobbiztak az abban foglalt előírások enyhítéséért.
Amikor nagyon sok cégnek gyorsan meg kell erősítenie a tőkehelyzetét a válság miatt, akkor meg kell szabadulnunk annyi akadálytól, amennyitől csak lehet. Korszerűsíteni a befektetők védelmét szolgáltató előírásokon és összeegyeztethetőbbé tenni őket egy olyan világgal, amely egyre inkább a távolsági kommunikációtól függ, értelmes kezdeményezésnek tűnik. A Mifid II. bevezetése komoly plusz adminisztratív terheket jelentett a pénzügyi közvetítőknek és nehézkesebbé tette a tőkepiacokhoz való hozzáférést – mondta Markus Ferber, az Európai Parlament jogalkotója, aki részt vett az eredeti szabályozás szövegezésében is.
Az adatrögzítésre és az információközlésre vonatkozó szabályok enyhítése nagy könnyebbség lehet az olyan óriáscégeknek is, mint a Deutsche Bank, vagy a BlackRock , amelyek az előírásokat eddig is túl komplexnek és költségesnek ítélték. A tervek szerint például a befektetőkkel folytatott kapcsolattartása vonatkozó egységes szabályok és díjazások lehet, hogy ezentúl csak a lakossági ügyfelekre vonatkoznak majd, a professzionális befektetők kérhetik, hogy az esetükben a befektetési szolgáltató cég eltérhessen a sokszor nehézkes és költséges eljárások alól. Lehet, hogy ezentúl a brókercégeknek sem kell annyira részletes információkat közölni arról, hogy mennyi díjat terheltek ügyfeleikre.
Az Európai Bizottság egyelőre nem reagált a Bloomberg megkeresésére az üggyel kapcsolatban. Az EU egyébként már a járvány kitörése előtt fontolóra vette az előírások esetleges enyhítését. Az Európai Bizottság elkezdte a szabályozás komolyabb, széleskörű felülvizsgálatát, s az iparág és az érdekelt csoportok visszajelzését május 18-ig várja az ügyben.
Forrás: napi.hu