Váratlan fordulat: Németország elzárja az ukrán pénzcsapot
A német védelmi és külügyminiszter még a februári előre hozott választások előtt hárommilliárd eurót akart adni Ukrajnának. Scholz kancellár azonban vétózott – Németország nem ad több pénzt Ukrajnának, írta meg a Vg.hu.
Németország tovább hasad: a kormány a februári előre hozott választások előtt is vitatkozik – ez esetben az Ukrajnának nyújtandó további támogatásokról. A Spiegel információi szerint Annalena Baerbock (Zöldek) külügyminiszter és Boris Pistorius (SPD) védelmi miniszter hárommilliárd euró értékű fegyvert adna az ukránoknak – Scholz kancellár azonban blokkolta a kezdeményezést.
A német lap értesülései szerint a színfalak mögött már hetek óta dúlnak a viták a projektről. Baerbock és Pistorius emberei már össze is állították az új segélycsomagot, amelyben szerepel például három Iris-T légvédelmi üteg, plusz a hozzájuk való lőszerek, több Patriot-rakéta, valamint további tüzérségi felszerelések és lőszerek.
A két tárca elképzelése az volt, hogy a szövetségi kormány még az új választások előtt a Bundestag költségvetési bizottságától kérjen felhatalmazást a többlettámogatásra. Berlin már korábban is használta ezt a módszert az ukrán segélyek folyósítására.
Baerbock és Pistorius szerint a kötelezettségvállalás fontos jelzés lenne Ukrajna számára, hogy a német fegyversegélyek nem fognak elapadni.
A két tárca azzal érvelt, hogy Ukrajnának sürgősen szüksége lenne a fegyverekre – szerintük ezeket a kiadásokat nem lehetett előre látni; jelentősen felgyorsult az orosz előrenyomulás. Ráadásul Donald Trump választási győzelme után nem világos, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatja-e katonailag Ukrajnát.
Scholz azonban vétózott – jelezte a törvényhozásnak, hogy a kancellária nem támogatja a javaslatot. Azzal érvelnek, hogy nem szeretnék kész tények elé állítani a leendő szövetségi kormányt. Az idei német büdzsé mintegy négymilliárd eurót irányoz elő katonai segélyre; Ukrajna egy másik hitelalapból, a G7-államok által nyújtott, ötvenmilliárd dolláros hitelből is meríthet, amelyet a befagyasztott orosz állami vagyonból származó bevételekből finanszíroznak.
Politikai kavarás a háttérben – Németország választásokra készül
A német lap szerint azonban Scholzék vétója mögött politikai megfontolások állnak: a szociáldemokrata kancellár egy nagykoalíció felé kacsintgat a választásokat várhatóan megnyerő CDU/CSU-pártszövetséggel.
Vele szemben a Zöldek a védelmi kiadások, az ukrán katonai segélyek növelésével próbálnak piros pontokat szerezni a szavazóknál.
Magyar Hírlap