Véletlen lenne? 1720 pestis, 1920 spanyolnátha, 2020…
Ez az egész véletlen lenne? Ha megnézzük az elmúlt évszázadok nagy világjárványait, akkor azt tapasztataljuk, hogy semmi sem történik ok nélkül.
És még az időzítés is hátborzongató…
1720-ra sokan emlékeznek a történészek közül.
Ez volt az az év, amikor Marseille-ben és Európában csúcspontján volt a pestis, a fekete halál, mely csak úgy tizedelte a városlakókat minden országban.
Az 1894-ig gyógyíthatatlannak számító fertőzés kórokozóját a svájci Alexandre Yersin, a Pasteur intézet mikrobiológusa hongkongi kiküldetése idején fedezte fel.[2] Főként a patkánybolháról kerülhet át emberre (Paul-Louis Simond jegyezte le elsőként a fertőzés útját, a pestisbacillus–patkány–bolha–ember láncolatot).
De a kór cseppfertőzéssel is terjed. Miután a bőr oxigénfelvételében zavar keletkezik, a bőr gyakran sötétkék színt kap (innen ered a „fekete halál” kifejezés).
A pestis kifejezetten a csúcspontján volt 1720-ban, erről Michel Serres is készített egy emlékezetes festményt melyen Marseilles látható.
A spanyolnátha („La Grippe”) 1918–19-ben az influenza A vírusának első és egyúttal legpusztítóbb, világméretű járványa volt, amely a Föld teljes lakosságának mintegy 2–4 százalékát megbetegítette.
A halottak száma iszonyatosan magas volt és 1920-ban csúcsosodott teljesen ki.
Egyes becslések szerint akár 25-20 millióan(!) is belehalhattak. Mások még ennél is magasabbra teszik a halottak számát, amit ma sem lehet meghatározni teljes bizonyossággal.
Sokak szerint azonban ezek a számok nagyságrendekkel nagyobbak lehetnek, egyszerűen csak elhallgatják…
Vajon véletlen lenne, hogy 2020-ra kezd kicsúcsosodni a tavaly elindult szupervírus is Kínából?
A kínai koronavírus eredetileg egy vuhani halpiacon eszkalálódott, noha ennél többet aligha tudni róla. Eleinte azt hitték, hogy fertőzött mérges kígyók terjesztették, aztán felmerült a denevér verzió is.
Újabb életeket követelt a tüdőgyulladást okozó új koronavírus, a járvány gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartományban szombaton 45-en hunytak el.
Kínai hírportálok a helyi hatóságokra hivatkozva országosan már 304 halálesetről és 13 846 fertőzöttről tudnak. A Nemzeti Egészségügyi Bizottság szombat reggeli adatai szerint országosan 259-en hunytak el és 11 791 volt a fertőzöttek száma.
A kínai állami televízió – helyi idő szerint vasárnap reggel – arról tájékoztatott, hogy Hupej tartományban már 294-re nőtt a koronavírus áldozatainak száma. Hupejben szombaton újabb 1921 fertőzöttet regisztráltak, így számuk 9074-re gyarapodott. A tartományi székhelyen, Vuhanban eddig összesen 224 ember halt meg a vírustól.
A tartomány gyakorlatilag karantén alatt áll, területén közlekedési zárlatot rendeltek el. A helyi hatóságok a járvány terjedésének megelőzésére február 13-ig meghosszabbították a kínai holdújévi szünetet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította csütörtökön az új koronavírus által Kínából indult járványt. Világszerte több mint száz fertőzést fedeztek fel több mint húsz további országban.