Vérlázító üzenetet fogalmazott meg Stoltenberg
Ukrajna támogatóinak előnyben kellene részesíteniük a Kijevnek szánt fegyveradományokat saját védelmi képességeikkel szemben – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
“Része annak a fontos erőfeszítésnek, amelyet most teszünk a NATO-szövetségben, hogy fokozzuk légvédelmi rendszereink szállítását Ukrajnába” – mondta Stoltenberg újságíróknak egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
“De Ukrajnának még ennél is többre van szüksége. Ezért ha a szövetségesek választaniuk kell a NATO képességcéljainak teljesítése és az Ukrajnának nyújtott további segítség között, akkor az üzenetem egyértelmű: küldjünk többet Ukrajnának”.”
Stoltenberg “erős példaként” Dániára mutatott rá, amely februárban megígérte, hogy teljes tüzérségét Kijevnek adományozza. Dicsérte Dániát és Hollandiát az F-16-os repülőgépek biztosítására vonatkozó terveikért, és hozzátette, hogy “bátorítóak” azok a hírek, hogy az amerikai kongresszus várhatóan hamarosan megszavazza az Ukrajnának szánt további segélyeket, miután az hónapok óta késlekedik.
A NATO-vezér felhívása egy olyan időszakban hangzott el, amikor a tagállamok azzal küzdenek, hogy elegendő mennyiségű fegyvert szállítsanak Ukrajnának anélkül, hogy saját készleteik kimerülnének és veszélyeztetnék a biztonságot. Kijevi tisztviselők a lőszerhiányt okolják a tavalyi sikertelen ellentámadásért, valamint a közelmúltbeli harctéri kudarcokért.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök élesen bírálta Németországot, amiért megtagadta a Taurus cirkálórakéták átadását, az amerikai republikánusokat pedig azért, mert blokkolták a Joe Biden elnök által kért 61 milliárd dolláros katonai finanszírozási törvényt.
“Ha a Kongresszus nem segít Ukrajnának, Ukrajna elveszíti a háborút” – figyelmeztetett Zelenszkij ebben a hónapban.
Berlin a közelmúltban beleegyezett, hogy újabb amerikai gyártmányú Patriot légvédelmi rendszert szállítson a kijevi rezsimnek. A Taurusról szóló döntést azonban nem volt hajlandó visszavonni, arra hivatkozva, hogy a rakéták átadásához német személyzetre lenne szükség a helyszínen.
Mike Johnson amerikai házelnök eközben bejelentette, hogy szombaton szavazásra bocsátja az Ukrajnát támogató törvényjavaslatot. A jogszabály korábban elakadt a demokraták és a republikánusok között a bevándorlás és a határbiztonság körül kialakult elkeseredett viták miatt.
Oroszország a maga részéről ragaszkodik ahhoz, hogy a külföldi fegyverszállítások további eszkalációhoz vezetnek, de nem változtatnak a konfliktus menetén. “A Nyugat továbbra is fegyverekkel pumpálja a Zelenszkij-rezsimet, és cinkossá válik szörnyű bűneiben” – mondta januárban Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
vh