Vétó: megvan forgatókönyv a magyarok és lengyelek ellen
A megerősített együttműködés nevű eljárás jelentheti a kiutat az EU azon 25 tagállamának, amelyek szeretnék elfogadni a hétéves költségvetést, illetve a koronavírus-járvány miatt válságba került gazdaság újraindítására szánt Új Generáció Alapot. Erről Manfred Weber, az Európai Néppárt beszélt egy online sajtóbeszélgetésen Berlinben. A német politikus szerint jogi és technikai akadálya nincs annak, hogy 25 tagállam hozza létre az Alapot, bár ez politikailag nem lenne kívánatos.
A Politico forrásai szerint erről beszélt az EP elnökének, David Sassolinak Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke is. Ez még mindig uniós és nem államközi megoldás lenne, ahogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök javasolta korábban. Nem veszne el az az előny, hogy az unió megbízhatóbb adósnak számít, mint sok tagállam, amelynek most pénzre van szüksége, ezért alacsonyabb kamatokat kell a hitel után fizetni. Másrészt az így felvett hitel nem növeli a tagállamok államadósságát sem.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök többször kifejtette, hogy ellenzi a közös hitelfelvételt, és csak a bajba került déli tagállamok kedvéért támogatta Magyarország a kezdeményezést. Ezzel szemben az igazság az, hogy Magyarország a piacról vett fel több milliárd euró értékben devizahitelt, amely az államadósságot is növeli, és a kamatai is magasabbak. Ráadásul az Új Generáció Alappal több milliárd euró értékben jutna vissza nem térítendő forráshoz is Magyarország, aminek az elköltésére a legtöbb tagállamnál gyorsabb előkészületeket tett a magyar kormány.
Azonban Magyarország és Lengyelország nem csak a helyreállítási alapot, de a hétéves uniós költségvetést is blokkolja, itt nincsen kerülőútja a többi tagállamnak, vagyis ha nincs megegyezés, január elsején nem lesz elfogadott költségvetés sem. Ez azt jelenti, hogy bizonyos források megérkeznek ugyan – például a földalapú támogatások – de csak a régi költségvetés főszámai alapján, időarányosan. Sok program, amelynek nincs megfelelője az előző hétéves költségvetésben, vagy nem születtek meg az elindításához szükséges jogszabályok, nem lép működésbe.
Forrás: euronews