Az utolsó pillanatban visszatáncolt Amerika: ezt a vörös vonalat még ők sem merik átlépni
Továbbra sem engedi Ukrajnának az Egyesült Államok vezetése, hogy amerikai nagy hatótávolságú fegyvereket használjanak Oroszország belső területei ellen, mivel Washington úgy látja, túl nagy kockázat a döntés túl kicsi potenciális haszonért cserébe – írta meg az AP News alapján a portfolio.hu.
Ukrajna régóta kéri az Egyesült Államokat arra, hogy engedélyezze, hogy nagy hatótávolságú rakétarendszereket használjanak Oroszország belső területei ellen, a múlt héten volt is erről egy rendkívüli találkozó Washingtonban, mely során Joe Biden amerikai elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök egyeztettek a kérdésről.
A döntéshozatalt azonban elhalasztották a nyugati vezetők, részben azért, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök azt nyilatkozta: ha Washington és London zöld utat ad ukrajnának, ezzel háborúba lépnek Oroszországgal.
Az AP arról írt: Washingtonban még mindig sűrű tanácskozások övezik a kérdést, az amerikai vezetők nagy része ugyanis úgy látja, hogy kevés haszna lenne megengedni az ukránoknak, hogy Oroszország belső területeit lőjék, cserébe ez hatalmas kockázatot jelent. Az amerikai vezetők egy része úgy véli, semmi értelme kiadni a zöld utat Ukrajnának, ha egyszer az ukrán nagy hatótávolságú drónok lőtávolsága sokkal nagyobb, mint akár az amerikai ATACMS-rendszereké, akár a brit Storm Shadow rendszeré.
Ukrajna viszont továbbra is azzal érvel, hogy igazságtalan, hogy Washington megköti a megtámadott ország kezét, miközben Oroszország mindenféle kontroll és megkötés nélkül használja a határtól 200-300 kilométerre lévő bázisait arra, hogy támadó háborúját vívja.
Kijev szerint ezeket a bázisokat hatékonyan lehetne támadni a nyugati rakétákkal, Vlagyimir Putyin pedig blöfföl.
Az Egyesült Államok nem vetette el végleg azt a lehetőséget, hogy mégis zöld utat adnak Oroszország belső területeinek támadásához, a jövő héten várhatóan újabb tanácskozás lesz, mely során átbeszélik a kérdést Amerika és Európa vezetői. Az amerikai kormány azonban rendkívül megosztott a kérdést illetően, Lloyd Austin védelmi miniszter például egyértelműen kijelentette, hogy szerinte semmi értelme kockáztatni, mert nem befolyásolná semmiben az engedmény az ukrán haderő háborús teljesítményét.
Forrás: Portfolio