Itthon

Visszatértek a medvék – ezt tegye, ha találkozik eggyel

Hirdetés

A Bükki Nemzeti Parkban három medvéről tudnak, de több is lehet. Azt kérik, hogy a katasztrófaturisták ne hergeljék őket!

A Magyar Idők körbejárta a településeket, ahol az utóbbi időben medvék jelentek meg. A lap azt tapasztalta, hogy mindenkit felkészítettek rá, mit tegyen, ha medvével találkozik. A szakemberek szerint a medvék mostantól kezdve folyamatosan jelen lesznek hazánkban.

Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai szakreferense a lapnak azt mondta, jelenlegi ismereteik szerint három medve járja a területüket, de vélhetően többen is vannak a térségben.

A szakember szerint komoly gondot okoz a „katasztrófaturizmus”, az emberek ugyanis – a közösségi oldalakat is felhasználva – hamarabb érnek oda egy-egy helyszínre, mint a szakemberek, pedig a medve nem keresi az ember társaságát.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a napokban HAGYJUK BÉKÉSEN A MEDVÉKET! címmel felhívást tett közzé, jelezve, hogy a közösségi oldalakra és a híradásokba olyan felvételek kerültek, amelyeken emberek kergetik a medvét, megtévesztő képet sugallva az állatok természetéről. A szakemberek ezért olyan felvételeket tettek elérhetővé, amelyek azt bizonyítják, hogy a medvék kiegyensúlyozottak, nyugodtak, ha az ember nem zavarja meg őket.

Hirdetés

A medvék békések, elsősorban vadgyümölccsel, cseresznyével, meggyel, eperrel táplálkoznak. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság külön is kérte, hogy az emberek a medvét ne zavarják meg, a találkozást kerüljék el, a barnamedvék megközelítése, üldözése veszélyes.

Aki medvét lát, az értesítse az illetékes nemzeti parkot, vagy a rendőrséget a 112-es számon. Patkó László, a WWF Magyarország nagyragadozó-programjának vezetője ugyanerre hívta fel a figyelmet korábban.

Jó tanácsok, ha medvével találkozna

  • A medve nem játék, a medvét el kell kerülni! A medvével nem kell barátkozni – bármilyen korú is legyen. A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van. A legtöbb konfliktus az anyamedvékhez kapcsolódik!
  • A medve indokolatlanul nem támad emberre, sőt ha lehetősége van rá, messze elkerüli.
  • Ha erdőben járunk és úgy gondoljuk, hogy bármikor felbukkanhat, keltsünk magunk körül zajt (például fütyülés). Nagyobb társaság esetén kisebb a támadás veszélye.
  • Ha mégis medvével találkozunk, de az állat nem vett észre minket, lehetőleg feltűnés nélkül, halkan azonnal távozzunk a helyszínről.
  • Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni kövekkel vagy bármi mással.
  • Autós találkozás esetén tilos elhagyni a járművet!
  • Ne etessük, közelről ne fényképezzük a medvét!
  • Ha a medve közeledni próbál, hagyjuk ott a magunkkal vitt élelmet egy helyen, és lassan, figyelemmel kísérve az állatot, távolodjunk el a környékről.
  • Ne nézzünk a medve szemébe, ez agresszivitást válthat ki, ugyanakkor ne fordítsunk hátat az állatnak.
  • Ha a medve két lábra áll, őrizzük meg nyugalmunkat, ez még nem jelent kimondottan támadási jelet, lehet, hogy csupán a terepet fürkészi.
  • Ha a medve közel merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat.
  • Ha a medve mégis odajön hozzánk, feküdjünk hasra, a fejünket takarjuk el a kezünkkel, és maradjunk mozdulatlanul.
  • Kutyasétáltatás, kutyával való vadászat esetén is veszélyes helyzet alakulhat ki, ha a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni – akár az őt követő állat kíséretében.
  • Az erős illatú élelmiszereket ne a sátorban tároljuk. Éjszakára célszerű a sátortól távolabb, fára, a medve által hozzáférhetetlen helyre tenni.
  • A barna medve fokozottan védett, kiemelt közösségi jelentőségű faj, engedély nélküli kilövése bűncselekmény.

Forrás: faktor

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!