Az amerikai Pfizer gyógyszeripari óriásvállalat kiélezte viszályát Lengyelországgal a Covid-19 vakcina felesleges mennyisége miatt, amelyeket a korrupciós botrányba keveredett Európai Unióval kötött nagyszabású szerződés keretében rendeltek meg.
Az ügyet a héten nyújtották be Brüsszelben. A Pfizer 6 milliárd zlotyt (1,5 milliárd dollár) követelt azért a 60 millió adagért, amelyet a lengyel kormány visszautasított, miután 2022 áprilisában leállította az oltások átvételét. Varsó egy ellentmondásos szerződés értelmében volt arra kötelezve, hogy megvásárolja a Covid-19 oltások rá eső részét, amelyet az Európai Bizottság 2021-ben Ursula von der Leyen sms-ben kötött a Pfizerrel az uniós országok nevében.
Az EU végül 1,1 milliárd adagot rendelt a szerződés keretében, és a Covid-19 világjárvány lecsengésével vakcinabőség alakult ki az uniós államokban. Az EU ügyészség bejelentette, hogy korrupció és titkos háttéralkuk gyanúja miatt vizsgálatot indít a közbeszerzési eljárással kapcsolatban.
Lengyel tisztviselők megkérdőjelezték Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének szerepét az üzlet megkötésében. Von der Leyen elismerte, hogy heteken át bizalmasan kommunikált a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával a szerződéstárgyalások során, de az Európai Bizottság tavaly közölte, hogy a vezetővel folytatott sms üzenetváltásait nem sikerült megtalálni.
A Pfizer által indított per első tárgyalására a tervek szerint december 6-án kerül sor. A vállalat az év elején felajánlotta, hogy több időt ad az EU-nak a kötelező érvényű szerződés szerinti minimális vakcinavásárlás teljesítésére, de ragaszkodott ahhoz, hogy a blokknak teljes egészében ki kell fizetnie a szerződésben meghatározott adagszámot.
LENGYELORSZÁG ELUTASÍTOTTA, HOGY ALÁÍRJA A GYÓGYSZERGYÁRTÓVAL KÖTÖTT FELÜLVIZSGÁLT UNIÓS MEGÁLLAPODÁST.
Katarzyna Sojka lengyel egészségügyi miniszter szerdán a TVN24 televíziónak azt mondta, hogy van némi remény a Pfizer-per “pozitív módon történő megoldására”. Megjegyezte, hogy Varsó nincs egyedül a kérdésben, mivel más uniós országok is hasonló perekkel néznek szembe.
A Pfizer úgy döntött, hogy “a szerződés hosszan tartó megszegése és a felek közötti jóhiszemű megbeszélések időszaka után” folytatja a pert – mondta a vállalat szóvivője a Politico című lapnak.
A lengyelek milliói tagadták meg a Covid-19 vakcinák beadását, és Varsó leállította az oltások szállítását, amikor 2022 elején az ukrán menekültek beáramlása megterhelte a kormány költségvetését.
orosz hírek