A beiktatási szertartáson ünnepi szentmisét mutatott be az orosz ortodox egyház feje, Kirill pátriárka az Angyali üdvözlet székesegyházában. A szentmisén a szokásrendhez híven a keresztény főpap megáldotta az orosz elnököt.
Kirill pátriárka prédikációjában kihangsúlyozta, sőt felhívta Putyin figyelmét arra, hogy, háborús időkben az államfőnek olykor „végzetes, szörnyű döntéseket kell meghoznia”, amelyek „áldozatokkal járnak”.
A nyugati média szóról szóra elemzi az egész beiktatási ceremóniát, s úgy vélik az orosz főpap a “szörnyű döntések meghozatala”említésével a NATO-val és Ukrajnával kapcsolatos fejleményekre utalt.
Kirill pátriárka Putyint Alekszandr Nyevszkijhez, a középkori uralkodóhoz hasonlította, aki legyőzte a Német Lovagrendet, majd azért imádkozott, hogy „a század végéig” maradjon Putyin hatalmon.
„Oroszország sorsát mi magunk, és csakis mi magunk fogjuk meghatározni a mai és a jövő nemzedékek érdekében”– jelentette ki beiktatási beszédében az orosz elnök.
Kitért arra is, hogy Oroszország nem utasítja el a párbeszédet a nyugati országokkal, amelyeknek maguknak kell erről dönteniük. Kijelentette, hogy van lehetőség a tárgyalásra a biztonságról, a hadászati stabilitásról, de nem az erő pozíciójából, hanem csak az egyenrangúság alapján.
Leszögezte, hogy Oroszország folytatja erőfeszítéseit a többpólusú világrend kialakításáért.
A Sky News szerdán arról számolt be, hogy több híres ember is részt vett az eskütételen. Köztük volt Steven Seagal is.
Vlagyimir Putyin 2023-ban kitüntette Steven Seagal hollywoodi színészt. Seagal minden jel szerint nagyra értékelte a gesztust, mivel az egyik moszkvai rendezvényen arról beszélt, hogy „egymillió százalékig oroszbarát, és egymillió százalékig orosz vagyok”.
Elmondása szerint az orosz kultúrában nőtt fel, mivel édesapja orosz volt, édesanyját pedig – lévén, hogy szüleit nem ismerte – beszippantotta az apa kultúrája. A színész ezután arról beszélt, hogy az Egyesült Államok „dollárok milliárdjait költi dezinformációra és hazudozásra”, azzal a céllal, hogy befeketítse Oroszországot. Hozzátette: „az amerikai népesség több mint fele voltaképpen szereti Oroszországot”.
Nagy-Britannia, Kanada és az Európai Unió legtöbb országa is úgy döntött, hogy bojkottálja az eskütételt, de Franciaország közölte, hogy elküldi nagykövetét a beiktatási ünnepségre.
Érdemes megjegyezni, hogy Putyin beiktatása az orosz diplomáciai kapcsolatok szempontjából egy különösen feszült időszakra esett, tegnap ugyanis az orosz elnök nukleáris hadgyakorlatokat jelentett be, és a nyugati politikai vezetők – köztük Emmanuel Macron és David Cameron – kijelentéseire válaszul a brit katonai létesítmények lerombolását ígérte, amennyiben a britek és a franciák további katonákat küldenek Ukrajnába vagy orosz bázisokat támadnak meg